Po dziewięciu latach Japonia i Korea Południowa wróciły do ćwiczeń SAREX

Ćwiczenie SAREX odbyło się 7 czerwca na wodach położonych na zachód od japońskich wysp Gotō. Uczestniczyły w nim Japońskie Morskie Siły Samoobrony (JMSDF) i Marynarka Wojenna Korei Południowej. Było to pierwsze takie ćwiczenie od 2017 roku.
W artykule
Po stronie Japonii uczestniczył niszczyciel rakietowy JS Kongo oraz śmigłowiec SH-60K. Marynarka Wojenna Korei Południowej skierowała do ćwiczeń okręt desantowy ROKS Cheon Ja Bong.
Ćwiczenia ratownicze i wymiana danych
Scenariusz obejmował działania poszukiwawczo-ratownicze na morzu, ćwiczenie wymiany danych LINKEX, operacje śmigłowcowe prowadzone z pokładów okrętów obu państw oraz przejście w szyku zakończone sesją zdjęciową PHOTOEX.
Ćwiczenia SAREX są organizowane od 1999 roku i pierwotnie miały służyć doskonaleniu współpracy podczas reagowania na wypadki morskie. W praktyce umożliwiają również sprawdzenie procedur współdziałania okrętów i lotnictwa morskiego obu państw.
Współpraca po latach napięć
Wspólne ćwiczenia zostały zawieszone po kryzysie w relacjach Tokio i Seulu, wywołanym incydentem z grudnia 2018 roku. Japonia zarzuciła wówczas południowokoreańskiemu niszczycielowi użycie radaru kierowania ogniem wobec samolotu patrolowego P-1. Korea Południowa odrzuciła te oskarżenia, wskazując, że okręt prowadził działania ratownicze.
Dopiero w ostatnich latach oba państwa rozpoczęły odbudowę współpracy wojskowej. Powrót do ćwiczeń SAREX został oficjalnie potwierdzony podczas styczniowego spotkania ministrów obrony w Yokosuce.
Rosnące znaczenie współpracy na morzu
Wznowienie ćwiczeń odbywa się w okresie wzrostu napięcia w regionie Indo-Pacyfiku. Japonia i Korea Południowa obserwują rozwój północnokoreańskiego programu rakietowego i jądrowego oraz rosnącą aktywność chińskiej marynarki wojennej.
Z perspektywy obu flot znaczenie mają nie tylko same działania ratownicze, ale również zdolność do wymiany informacji, prowadzenia wspólnych operacji śmigłowcowych i współdziałania okrętów na morzu.
Wznowienie ćwiczeń z Koreą Południową dobrze łączy się z szerszą zmianą w polityce bezpieczeństwa Tokio. O tym procesie pisaliśmy wcześniej na naszym portalu przy okazji planowanego przekazania Filipinom okrętów eskortowych typu Abukuma oraz wyboru fregat typu Mogami przez Australię o czym pisaliśmy na naszym portalu.
Kraj Kwitnącej Wiśni coraz wyraźniej przestaje być wyłącznie państwem chroniącym własne wody i morskie podejścia do archipelagu. Zaczyna pełnić rolę dostawcy bezpieczeństwa dla partnerów w Indo-Pacyfiku. Raz jest to przekazanie sprzętu, innym razem wspólne ćwiczenia i odbudowa procedur z państwami, które mają podobną ocenę sytuacji strategicznej.









