Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Pierwsze fundamenty turbin już na morzu

Budowa morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3, realizowanych przez Equinor i Polenergię, osiągnęła kolejny ważny etap. Na Morzu Bałtyckim pomyślnie zamontowano pierwsze fundamenty pod turbiny wiatrowe.
W artykule
Pierwsze kilkanaście kompletów monopali i elementów przejściowych zostało bezpiecznie osadzonych w dnie morskim, co oznacza rozpoczęcie zasadniczych prac instalacyjnych na morzu.
Thialf instaluje fundamenty pod turbiny Bałtyk 2 i Bałtyk 3
Prace prowadzi jeden z największych na świecie statków instalacyjnych – Thialf, obsługiwany przez Heerema Marine Contractors. Jednostka o długości ponad 200 m i szerokości 88 m podnosi monopale ze statku transportowego ustawionego obok. Każdy stalowy monopal, o długości około 50-70 metrów, jest podnoszony z pozycji poziomej do pionowej, a następnie instalowany w dnie morskim przy użyciu specjalistycznej ramy chwytakowej, zapewniającej precyzję i stabilność montażu.

Po zamocowaniu monopali w gruncie na ich szczycie montowane są elementy przejściowe, czyli tzw. transition pieces, o wysokości około 17 m. Razem tworzą one fundamenty dla morskich turbin wiatrowych, których instalację zaplanowano na 2027 rok. Charakterystyczne żółte konstrukcje widoczne ponad linią wody są pierwszymi stałymi elementami projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 na Morzu Bałtyckim.
100 fundamentów i 12 statków przy budowie Bałtyk 2 i Bałtyk 3
W ramach prac instalacyjnych na morzu zamontowanych zostanie łącznie 100 kompletów fundamentów. Jeszcze w tym roku planowany jest również montaż konstrukcji wsporczych typu jacket pod platformy dwóch morskich stacji elektroenergetycznych.

Faza instalacji komponentów na morzu wymaga wysokiej precyzji, dobrej koordynacji działań morskich, sprzyjających warunków pogodowych oraz sprawnego harmonogramu pracy statków. Na obecnym etapie uczestniczy dwanaście jednostek pomocniczych odpowiadających za transport, montaż, logistykę i wsparcie prac na morzu. Wszystkie statki pracują zgodnie z rygorystycznymi wymogami bezpieczeństwa i jakości.
Prace instalacyjne na morzu są wspierane przez porty w Polsce i innych krajach europejskich. Ważną rolę odgrywa także baza serwisowa O&M w Łebie, która już teraz pełni funkcję centrum wsparcia dla morskich prac budowlanych oraz centrum koordynacji morskiej.
Ochrona środowiska i energia dla 2 milionów gospodarstw domowych
Podczas prac zachowywane są również wysokie standardy ochrony środowiska. Przed rozpoczęciem instalacji prowadzona jest kontrola obecności ssaków morskich, obejmująca nasłuch hydroakustyczny z wykorzystaniem detektorów akustycznych. Jeżeli nie stwierdza się ich obecności w rejonie prac, instalacja rozpoczyna się od procedury stopniowego rozruchu (soft-start).
Procedura polega na sukcesywnym zwiększaniu energii uderzeń młota, a tym samym poziomu emitowanego hałasu podwodnego, co daje ssakom morskim czas na oddalenie się ze strefy w której są wykonywana prace. Dodatkowo wokół każdego instalowanego fundamentu uruchamiana jest kurtyna bąbelkowa, której zadaniem jest tłumienie hałasu podwodnego generowanego podczas prac.

Po osiągnięciu pełnej zdolności operacyjnej morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 będą miały łączną moc 1440 MW. Pozwoli to zasilić zieloną energią około 2 miliony gospodarstw domowych w Polsce, wzmacniając krajową transformację energetyczną oraz bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.
Projekty te mają dostarczyć pierwszą energię w 2027 roku, a ich pełne uruchomienie zaplanowano na 2028 rok.
Źródło: Bałtyk 123









