BAE Systems fregata Typ 26 / Portal Stoczniowy

Nowe okręty nawodne kanadyjskiej marynarki wojennej, które powstaną w ramach programu Canadian Surface Combatant (CSC), będą wzorowane na fregacie rakietowej Typ 26 (Global Combat Ship). 8 lutego kanadyjska spółka Irving Shipbuilding, która jest głównym wykonawcą nowych okrętów programie CSC i zbuduje wszystkie 15 jednostek w swojej stoczni w Halifax, podpisała stosowny kontrakt ze spółką Lockheed Martin Canada.

BAE Systems, CAE, L3 Technologies, MDA i Ultra Electronics współpracowały z Lockheed Martin Canada składając Royal Canadian Navy (Królewskiej Marynarce Wojennej Kanady) zwycięską ofertę pozyskania jednych z najbardziej zaawansowanych i nowoczesnych na świecie jednostek służących do zwalczania okrętów podwodnych. Projekt oparty jest na fregacie rakietowej typ 26 (Global Combat Ship). Pierwszy okręt tego typu, HMS Glasgow, jest obecnie budowany dla Royal Navy (Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii) w stoczni BAE Systems w Glasgow, i będzie wyposażony w innowacyjne rozwiązania high-tech od czołowych kanadyjskich firm.

BAE Systems otrzymała kontrakt od Lockheed Martin Canada na zaprojektowanie wariantu Typ 26 dla programu Canadian Surface Combatant.

– Wybór projektu Typ 26 dla kanadyjskiego programu CSC wzmacnia jego pozycję, jako jednej z najbardziej zaawansowanych fregat zwalczania okrętów podwodnych na świecie i pokazuje siłę brytyjskich innowacji na arenie światowej – powiedział Andrew Wolstenholme, dyrektor zarządzający grupy BAE Systems Maritime and Land UK. To wspaniała wiadomość dla firmy, sektora i naszego działu Naval Ships, a także kontynuacja naszego ostatniego sukcesu w Australii – programu budowy fregat rakietowych typu Hunter. Zapewnia to solidne fundamenty na rynku eksportowym i pokazuje doskonałość konstrukcji jednostek typu Global Combat Ship – dodał.

Program będzie czerpał korzyści z zaawansowanych cyfrowych technik projektowania i będzie opierał się na bogatym doświadczeniu Royal Navy w zwalczaniu okrętów podwodnych i operacyjnym.

Fregata rakietowa Typ 26 (Global Combat Ship) jest okrętem wielozadaniowym, zdolnym do operowania na całym świecie, który spełnia wymagania misji Royal Canadian Navy. Ten akustycznie cichy, wielozadaniowy i mający dużą przeżywalność okręt został specjalnie zaprojektowany do wspierania działań zwalczania okrętów podwodnych, obrony powietrznej i operacji ogólnego przeznaczenia w dowolnym miejscu na morzach i oceanach świata.

– To fantastyczne, że kanadyjski rząd wybrał Lockheed Martin Canada, wykorzystując innowacyjny projekt Global Combat Ship firmy BAE Systems – podkreślił Sekretarz ds. Handlu międzynarodowego i członek parlamentu dr Liam Fox. – Zdaję sobie sprawę, że był to bardzo konkurencyjny proces, a jego wynik pokazuje, jak ważne są ścisłe relacje Wielkiej Brytanii i Kanady dotyczące obronności i bezpieczeństwa. Kontrakt przyczyni się do wzrostu dobrobytu obydwu narodów i jest kolejnym dowodem sukcesu BAE Systems Typ 26 Global Combat Ship, po tym, jak został ostatnio wybrany jako zwycięski projekt przez Royal Australian Navy (Królewską Marynarkę Wojenną Australii) – zaznaczył.

– Wybór przez Kanadę naszego najnowocześniejszego projektu typ 26 Global Combat Ship dla jej programu przyszłych fregat pokazuje, że Wielka Brytania pozostaje światowym liderem w dziedzinie technologii morskich – powiedział z kolei Sekretarz obrony, Gavin Williamson. – Decyzja Kanady, będącej cennym partnerem NATO i koalicji wywiadowczej Five Eyes, to owoc naszych bliskich i długoletnich relacji. Ten krok umacnia nasze partnerstwo w dziedzinie obronności, które będzie prężnie rozwijać się przez kolejne pokolenia – dodał.

Źródło: BAE Systems.