Foto. BAE Systems

BAE Systems otrzymało od Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych kontrakt o wartości do 87 mln GBP na produkcję i dostawę bezzałogowców przeciwminowych Archerfish dla U.S. Navy.

Jest to czwarty z rzędu kontrakt dotyczący Archerfisha, przyznany BAE Systems od 2003 r. Firma będzie dostarczać je U.S. Navy w ciągu najbliższych siedmiu lat.

Archerfish to zdalnie sterowany podwodny bezzałogowiec przeciwminowy, który można wysłać do działania i sterować nim z pokładu okrętu nawodnego, śmigłowca lub bezzałogowej jednostki podwodnej (UUV). Jego światłowodowe łącze informacyjne przekazuje z czujników pokładowych, w czasie rzeczywistym, przy słabym oświetleniu, obrazy wideo wysokiej rozdzielczości i obrazy sonarowe wysokiej częstotliwości obiektów będących przedmiotem zainteresowania, co skraca czas potrzebny do zidentyfikowania i zneutralizowania obiektów. Dzięki temu misje zwalczania min można wykonać szybciej. Archerfish zapewnia również ochronę personelu, eliminując konieczność wysyłania nurków do wody.

Archerfish jest używany (pod oznaczeniem AN/ASQ-235) przez eskadry wyposażone w śmigłowce MH-60S, operujące z okrętów typu Littoral Combat Ship U.S. Navy, jako element zdolności neutralizacji min z powietrza.

Na mocy nowego kontraktu Archerfish będzie nadal wykorzystywany U.S. Navy w rzeczywistych operacjach zwalczania min, ma także służyć do prowadzenia ćwiczeń szkoleniowych od teraz do 2027 r.

Zamówienie obejmuje również dostawę zestawów szpul ze światłowodem, wyposażenia pomocniczego, przeglądów, napraw oraz zarządzanie programem i wsparcie, które zostanie zapewnione przez zespół projektowy Archerfish z Portsmouth w Wielkiej Brytanii.

Dyrektor Brooke Hoskins, ds. produktów i usług szkoleniowych w dziale usług morskich BAE Systems, powiedziała: „Kontrakt ten opiera się na naszym silnym partnerstwie z U.S. Navy, w ramach którego BAE Systems wspiera operacje zwalczania min przez prawie dwie dekady. Archerfish nie tylko pomaga zwiększyć bezpieczeństwo marynarzy, ale także redukuje liczbę i koszt misji zwalczania min. Jego nieporównywalne zdolności i dokonania w służbie w US Navy sprawiają, że Archerfish jest bardzo atrakcyjną propozycją dla innych wiodących flot wojennych na całym świecie ”.

Archerfish został opracowany przez BAE Systems z własnych środków, z wykorzystaniem bogatych doświadczeń firmy w zakresie efektorów podwodnych. Archerfish ma elastyczny system dowodzenia i kierowania o otwartej architekturze, który może działać samodzielnie lub zostać zintegrowany ze strukturą dowodzenia wyższego szczebla. Łączność bezprzewodowa umożliwia zdalne działanie systemu.

W celu ulepszenia Archerfish realizowane są inwestycje, które pozwolą sprostać przyszłym wyzwaniom w zakresie zwalczania min i zmniejszyć koszty eksploatacji systemu. Innowacyjne scalanie danych pozwoli na jego odzyskanie i ponowne użycie. Opracowywana także jest funkcja automatycznego rozpoznawania celu, która umożliwi Archerfishowi wykonywanie operacji zwielokrotnionych, pozwalając na jednoczesną neutralizację dużej liczby min.

Archerfish jest produkowany w Wielkiej Brytanii w zakładach BAE Systems: w Broad Oak w Portsmouth, w hrabstwie Hampshire oraz w Hillend w Dunfermline, w hrabstwie Fife. Umowa z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych zapewnia utrzymanie 30 wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy w BAE Systems w Portsmouth i Fife oraz dalszych miejsc pracy w brytyjskim łańcuchu dostaw.

Źródło: BAE Systems