Województwo Kujawsko-Pomorskie organizuje pierwszy w historii transport kontenerów, przewożących realny towar, z wykorzystaniem drogi wodnej Wisły. To pilotażowe przedsięwzięcie, które ma na celu sprawdzenie funkcjonalności transportu śródlądowego w łańcuchu dostaw oraz podkreślenie korzyści wynikających z przewozów, wciąż unikalnym w Polsce środkiem transportu.

We wtorek, 6 kwietnia 2021 roku około godz. 9:00 z Portu w Gdańsku (terminal kontenerowy na Nabrzeżu Szczecińskim) wyruszy pierwszy rejs Wisłą z ładunkiem dla kujawsko-pomorskich firm produkcyjnych.

Żegluga śródlądowa jest bezpiecznym, tanim i najbardziej przyjaznym dla środowiska sposobem transportowania towarów po Europie.

Pierwszą firmą z regionu, która zainteresowała się możliwością przewiezienia swoich towarów drogą wodną i do której trafi pierwszy transport są Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO). Kalkulacje kosztów przewozu wskazały na jego wysoką konkurencyjność. Swoje towary wyśle także firma IKEA. Towary dotrą do Chełmna (województwo kujawsko-pomorskie) w czwartek (8 kwietnia), gdzie nastąpi ich przeładunek na ciężarówki, a następnie barka zostanie ponownie załadowana i wróci do Portu w Gdańsku. Cała operacja, podczas której przewiezionych zostanie ponad 300 ton towarów, zajmie około 4 dni. Więcej informacji.

Źródło: Port Gdańsk