Terminal DCT Gdańsk rozwija się w szybkim tempie i stanie się największym terminalem na morzu Bałtyckim – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji “Wizja Rozwoju” w Gdyni.

Szef rządu na wstępie zaznaczył, że przemysł stoczniowy jest niezwykle ważny dla państwa i rządu. “I to jest to, co robimy tutaj z mozołem. Bo niełatwo jest sektor, który został rozebrany na części i to dosłownie (..) odbudować z powrotem” – podkreślił Morawiecki. Dodał także, że wsparcie płynące dla sektora przemysłu stoczniowego zawdzięczamy nie tylko rządowi, ale również prywatnym przedsiębiorcom.

“Cieszę się w związku z tym, że Gdańsk, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, ten terminal DCT staje się największym terminalem przeładunkowym, terminalem kontenerowym na Bałtyku” – mówił Morawiecki. Dodał też, że Gdańsk i Gdynia razem są obecnie największym portem przeładunkowym na obszarze morza Bałtyckiego.

Zobacz też: Przetarg na Nabrzeże Północne w Porcie Gdańsk

Morawiecki przekonywał słuchaczy, że rząd dąży – przez szereg swoich działań, jak choćby Konstytucja dla Biznesu – do tego, aby polski kapitał był zauważalny na świecie i był silny.

“Naszą strategię nazywany internacjonalizacją (…). Niech nasze małe i średnie firmy wychodzą na świat, niech się internacjonalizują. Bo nie będzie wielkiej Polski bez wielkiego polskiego biznesu”. Premier antycypował, że z pewnością polskie przedsiębiorstwa będą w przyszłości “podbijać świat w swoich niszach tak jak np. w sektorze gier”.

Szef rządu wyraził zadowolenie, iż dostrzega szeroką współpracę między ośrodkami i decydentami, która na pewno rozwinie kraj gospodarczo. Podsumował przemówienie tezą “Że uczymy się konkurować, ale i kooperować. Bo na tym też polega najbardziej zaawansowany model gospodarczy przyszłości”

autor: tz