LOTOS / Portal Stoczniowy

Grupa Lotos podpisała kolejną umowę terminową na dostawy amerykańskiej ropy naftowej w 2019 r. Surowiec będzie dostarczany drogą morską poprzez Naftoport.

Kontrakt dotyczy dostaw nie mniej niż siedmiu ładunków jednego, wybranego gatunku amerykańskiej ropy naftowej.

W latach 2017-2018 LOTOS sprowadził i przerobił kilka gatunków ropy naftowej z USA.

W całym 2018 r. rafineria w Gdańsku przerobiła 16 gatunków ropy naftowej z Morza Północnego, Bliskiego Wschodu, Ameryki Północnej i Afryki Zachodniej, a także ropę naftową rosyjską, litewską wydobywaną przez Lotos Geonafta oraz polskie gatunki wydobywane przez PGNiG i Lotos Petrobaltic.

Może Cię zainteresować:

Piotr Woźniak, szef PGNiG: dzięki LNG dywersyfikujemy kierunki dostaw

Piotr Woźniak, szef PGNiG: dzięki LNG dywersyfikujemy kierunki dostaw

Grupa Lotos podpisała kolejną umowę terminową na dostawy amerykańskiej ropy naftowej w 2019 r. Surowiec będzie dostarczany drogą morską poprzez Naftoport. Czytaj dalej

Lotos podkreśla, że konsekwentnie realizuje swoje założenia strategiczne w zakresie dywersyfikacji dostaw surowców. Po trzech kwartałach 2018 r. 30 proc. ropy naftowej przerabianej w gdańskiej rafinerii pochodziła z kierunku innego niż wschodni.

– Działania dywersyfikacyjne są kluczowe dla zapewnienia ciągłości i stabilności dostaw ropy naftowej do rafinerii Grupy Lotos. Dzięki tego typu transakcjom pozyskujemy i utrwalamy doświadczenia przerobowe dla surowców o zróżnicowanej jakości, nawiązujemy i kontynuujemy relacje handlowe z dostawcami ropy z kilku kontynentów. To kluczowe czynniki zapewniające bezpieczeństwo surowcowe Grupy. Nie bez znaczenia jest również zwiększanie marży przerobowej – podkreśla Jarosław Kawula, wiceprezes zarządu ds. produkcji i handlu.