Tajlandzkie plany pozyskania 3 OOP zaowocowały wyborem chińskiego typu 026T w 2016 roku i podpisaniem w maju 2017 roku umowy na jeden okręt.  Obecnie flota tajska rozpoczyna proces finansowania drugiego z takich okrętów.

Pozyskanie przez Tajlandię OOP z Chin było pewnym zaskoczeniem dla rynku zbrojeniowego. Zaskoczeniem był też  sposób realizacji kontraktu, polegający na każdorazowym zamawianiu pojedynczego okrętu zamiast całej serii jednorazowo. Wydaje się, że wynika on z obaw o zdolność finansowania programu oraz dużego oporu opozycji negującej zasadność takiego zakupu. W jej programie zakup wartego 13,5 mld bhatów (400 mln USD) okrętu, oraz obowiązkowa służba wojskowa, są głównymi punktami do zmiany w przypadku przejęcia władzy. Mimo to rozpoczęto proces zatwierdzenia budżetu dla drugiego S26T, którego najważniejszym elementem jest zatwierdzenie takiego wydatku przez parlament i umieszczenie tego zakupu w budżecie 2020. Warto dodać że Tajlandia dokonuje płatności za pierwszy okręt w rocznych ratach od 2017 roku. Można się spodziewać że podobny sposób finansowania zastosowany będzie  w tym przypadku. Według tajskich szacunków chińska oferta była najtańsza oraz najdogodniejsza ze względu na taki sposób płatności. Całkowity koszt 3 OOP oceniany jest na 35 mld bhatów (tj. około 1 mld USD) a płatności za nie maja trwać 11 lat.

Okręty typu S26T są wersją chińskiego typu 029/041 Yuan, dysponującą napędem niezależnym od powietrza (AIP). Ich dane taktyczno-techniczne to: wyporność 2600 ton, długość 77,7 m., szerokość 8,6m., zanurzenie 300 m., prędkość podwodna 18 węzłów, zdolność do pływania z wykorzystaniem AIP do 20 dni, 16 torped  lub pocisków kierowanych, lub do 30 min.

Podpis TW