W sobotę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wziął udział w uroczystości przywitania uczestników Rejsu Niepodległości, który rozpocznie się jutro. – Należy wykorzystać dobry czas dla gospodarki morskiej, z jakim obecnie mamy do czynienia – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Legendarny żaglowiec Dar Młodzieży już jutro opuści macierzysty port w Gdyni i wyruszy w Rejs Niepodległości, podczas którego opłynie świat. Po drodze zawinie do 22 portów w 18 krajach. Ważnym przystankiem na jego trasie będzie Panama. W styczniu odbędą się tam Światowe Dni Młodzieży i uczestnicy rejsu wezmą w nich udział. Załogę żaglowca będzie stanowiła polska młodzież – 400 laureatów wyłonionych w specjalnym konkursie oraz blisko 600 studentów i uczniów szkół morskich. Załoga będzie się cyklicznie zmieniać podczas trwania rejsu.

Rejs Niepodległości jest nawiązaniem do historycznego rejsu Daru Pomorza, który opłynął Ziemię w latach 1934-1935.

W sobotę 19 maja na wydziale nawigacji Akademii Morskiej w Gdyni odbyła się uroczystość powitania uczestników rejsu. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zaznaczył, rejs ma znaczenie nie tylko symboliczne, ale także dyplomatyczne.

– Będzie miała miejsce cała seria spotkań, moich i moich ministrów, z ministrami innych państw i nawiązanie daleko idącej współpracy na rzecz gospodarki morskiej – zaznaczył Gróbarczyk w rozmowie z PAP.

Minister Gróbarczyk podkreślił, że Rejs Niepodległości ma na celu również stworzenie ponadnarodowego sojuszu na rzecz gospodarki morskiej.

– Mamy dzięki rejsowi doskonałą okazję ku temu, by w państwach całego świata przyjmować na Darze, a więc na polskiej ziemi, tamtejszych ministrów, co tym samym bardzo podnosi rangę zarówno rejsu, jak i tych spotkań – powiedział minister.

– Polska zawsze była zwrócona w kierunku morza, choć czasem pojawiały się złe wiatry, burze hamowały ten zwrot. Mam jednak nadzieję, że mamy to za sobą, wracamy do chlubnych tradycji – dodał szef resortu gospodarki morskiej, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Podpis: tz