Fot. Pinterest

Cele neutralności klimatycznej, perspektywa współpracy UE-USA w zakresie energii oraz sprawiedliwa transformacja energetyczna to tematy dyskusji pn. „Nowe spojrzenie na transatlantyckie relacje w dziedzinie energii i klimatu”, zorganizowanej przez Atlantic Council w ramach V. Globalnego Forum Energii. W spotkaniu online, które odbyło się 20 stycznia 2021 r., uczestniczył minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka zwrócił uwagę, że ogólnoświatowym wyzwaniem jest teraz przejście do realizacji konkretnych działań na rzecz neutralności klimatycznej. Europa obecnie odpowiada tylko za ok. 7 % światowych emisji gazów cieplarnianych. W tym kontekście minister podkreślił, że kluczem do naszego wspólnego sukcesu w walce ze zmianami klimatycznymi będzie przede wszystkim zachęcenie partnerów spoza Europy do wysiłku redukcyjnego w emisjach porównywalnego do ambicji europejskich.

„Polska kładzie nacisk na konieczność równoważenia ambitnych planów i możliwości technologicznych. Powodzenie wysiłków na rzecz stworzenia gospodarki niskoemisyjnej zależy przede wszystkim od społecznej akceptacji zachodzących zmian. Droga, którą należy podążać, to zrównoważony społecznie i środowiskowo rozwój, z naciskiem na modernizację, zmiany technologiczne oraz innowacje, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne środowisku wykorzystanie zasobów” – zauważył minister Kurtyka.

Dyskutując nt. nowego spojrzenia na transatlantyckie relacje w dziedzinie energii i klimatu, szef resortu klimatu i środowiska zaznaczył, że zapowiedź prezydenta  J.Bidena ws. ponownego przystąpienia USA do Porozumienia paryskiego dobrze wróży dalszym globalnym negocjacjom klimatycznym.

„Niemniej jednak o wiele ważniejsze są działania praktyczne. Teraz jest odpowiedni moment do zaprojektowania nowego planu globalnej współpracy transatlantyckiej, opartego na wspólnych wartościach i interesach. Wstępne założenia transformacji na rzecz czystej energii, przedstawione przez nową amerykańską administrację, wydają się mieć silne podobieństwa do Europejskiego Zielonego Ładu” – powiedział.

Jak podkreślił minister Michał Kurtyka, z racji specyfiki miksu energetycznego, Polska rozpoczęła drogę do osiągnięcia neutralności klimatycznej z zupełnie innego punktu i zajmie nam ona więcej czasu niż naszym europejskim partnerom.

„Polska weszła w okres transformacji z bilansem energetycznym praktycznie w całości zależnym od jednego surowca – węgla. W ciągu dwóch najbliższych dekad planujemy wybudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny oparty na źródłach energii odnawialnej oraz energetyce jądrowej” – wyjaśnił.

„Chcemy realizować cel neutralności klimatycznej w duchu sprawiedliwej i skutecznej transformacji. Musimy kierować się zasadą solidarności, uwzględniając potrzeby różnych interesariuszy” – dodał.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska