Europejski gigant stoczniowy zawarł umowę z OCCAR dotyczącą zaprojektowania Mid-Life Upgrade czterech jednostek służących we flotach francuskiej i włoskiej.

Naviris będzie ściśle współpracować ze swoimi partnerami przemysłowymi takimi jak Leonardo, Thales, Eurosam, MBDA i Sigen. Większość prac wykonają zapewne  stocznie należące do obu głównych udziałowców spółki. Informacje o uzyskaniu zamówienia będącego w istocie pierwszą fazą modernizacji niszczycieli ogłosili Giuseppe Bono i Claude Centofanti, odpowiednio prezes i dyrektor generalny NAVIRIS, Studium wykonalności, które zostanie opracowane w ciągu następnych dwunastu miesięcy, będzie stanowiło pierwszą fazę projektu i skupi się głównie na zwiększeniu przeciwlotniczych zdolności okrętów. Celem tego projektu jest zaproponowanie użytkownikom nowych konfiguracji wyposażenia i uzbrojenia gwarantujących odpowiednią reakcję na nowe scenariusze zagrożeń zidentyfikowane przez klientów.

Niszczyciele typu Orizzonte/Horizon zostały zbudowane w latach 2000–2010 jako część wspólnego programu Fincantieri i Naval Group, mającego na celu dostawę dla włoskiej i francuskiej marynarki wojennej w wysoce wyspecjalizowanych jednostek obrony przeciwlotniczej. Głównymi możliwościami tych jednostek są de facto kontrola przestrzeni powietrznej nad obszarami operacyjnymi, dowodzenie i koordynacji obrony powietrznej oraz ochrony przeciwlotniczej grup okrętowych i konwojów.

Naviris to joint venture 50/50 Fincantieri i Naval Group, oficjalnie zainaugurowane w styczniu 2020 r. Dzięki temu sojuszowi, który oferuje nowe możliwości na rynku jednostek nawodnych, dwóch europejskich liderów, posiadających różne rodzaje produktów, uzupełniających się nawzajem, połączyło swoje siły, aby osiągnąć przewagę konkurencyjną.

Podpis: Tomasz Witkiewicz