USNS Mercy z 1000 łóżek, będzie leczył pacjentów z podejrzeniem  COVID-19, umożliwiając szpitalom lądowym wsparcie medyczne i poczucie bezpieczeństwa w czasie pandemii.

USNS Mercy opuścił port  Marynarki Wojennej w San Diego w poniedziałek i przybył do Portu Los Angeles około 8:15 rano, aby zacumować w terminalu wycieczkowym. Pacjenci bez podejrzenia COVID-19 będą leczeni na okręcie szpitalnym, co jest częścią planu odciążenia szpitali  w LA  na kryzys związany z pandemią.

Podczas konferencji prasowej w czwartek 26.03.2020 r.  gubernator Gavin Newsom podziękował administracji prezydenta Trumpa za wsparcie i szybką reakcję na pilne potrzeby medyczne państwa. Kalifornia zgłosiła 26-procentowy wzrost liczby przypadków COVID-19.

„Widzimy ten wzrost , i jesteśmy na niego przygotowani” – powiedział Newsom.

Newsom dodał, że ponad 4 100 osób w Kalifornii objęte jest obserwacją medyczną, osoby te, są w systemie szpitalnym, ale nie zostały oficjalnie zdiagnozowane  na obecność COVID-19.

„Te osoby czekają na wyniki testów, lecz czas oczekiwania znacznie się wydłuża”, dodał.

Okręt szpital opuścił bazę marynarki wojennej w San Diego w poniedziałek z ponad 800 personelem medycznym marynarki wojennej i personelem pomocniczym oraz ponad 70 marynarzami służby cywilnej, którzy obsługują i nawigują okręt, pomagają w naprawie wyposażenia i zapewniają niezbędne prace  aby utrzymać funkcjonowanie placówki medycznej.

Według Marynarki Wojennej okręt zapewni pełne spektrum opieki medycznej, w tym operacje ogólne, opiekę specjalistyczną i opiekę oddziałową nad dorosłymi. Umożliwi to lokalnym pracownikom służby zdrowia skupienie się na leczeniu pacjentów z COVID-19, a szpitalom na lądzie korzystanie z ich oddziałów intensywnej opieki i respiratorów dla tych pacjentów.

„Ten globalny kryzys wymaga całej reakcji rządu i jesteśmy gotowi go wesprzeć” – powiedział kapitan marynarki wojennej John Rotruck, dowódca okrętu-szpitala „Mercy posiada zespół lekarzy, sprzęt medyczny i materiały medyczne, które będą działać jako„ zawór bezpieczeństwa ”dla lokalnych szpitali cywilnych w Los Angeles, aby lokalni pracownicy służby zdrowia mogli lepiej skupić się na przypadkach COVID-19.

„Wykorzystamy nasz profesjonalizm i szybkość reagowania oraz naszą placówkę medyczną na potrzeby naszego  kraju i zapewniamy wsparcie, gdzie jest to najbardziej potrzebne”.

Przy pełnym obłożeniu okręt Mercy będzie największym szpitalem w Los Angeles.

„Będzie to stefa wolna od COVID-19”, powiedział burmistrz Los Angeles, Eric Garcetti, który był oficerem wywiadu w amerykańskiej rezerwie Marynarki Wojennej.

Obecny okręt USNS Mercy jest trzecim okrętem Marynarki Wojennej noszącym tę nazwę, co oznacza Współczucie. Pierwszy został zbudowany w 1907 roku i służył jako transport wojsk armii podczas I wojny światowej. Został przemianowany na Mercy i przebudowany w OKRĘT szpitalny. Oddany do użytku w styczniu 1918 r., pierwszy USNS Mercy przeprowadził cztery konwoje w obie strony do Francji ratując prawie 2000 ofiar wojny. Drugi USNS Mercy  został oddany do użytku w sierpniu 1944 r.

Obecny prawie 900-metrowy okręt został dostarczony do amerykańskiej marynarki wojennej w listopadzie 1986 r. Został oddany do służby w operacji Desert Shield w sierpniu 1990 r.

Okręty tej klasy niczym się różnią od szpitali które znajdują się na lądzie.

Podpis: AK