Korweta rakietowa Bujan-M, Rosja / Portal Stoczniowy

Rosja: w poniedziałek 18 czerwca br. agencja informacyjna TASS podała, że dwie korwety rakietowe uzbrojone w pociski manewrujące Kalibr-NK, które do tej pory operowały na Morzu Czarnym, zostały wysłane na Morze Śródziemne.

Okręty mają wzmocnić obecność rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym. Według założonego harmonogramu korwety mają osiągnąć cel jeszcze dzisiaj i rozpocząć realizację przydzielonych im zadań. Nie ujawniono, o jakie zadania chodzi.

– Załogi okrętów dokonały przejścia przez cieśniny Bosfor i Dardanele – podało biuro prasowe rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, cytowane przez TASS.

Zobacz też: Francuzi wysuwają peryskop. Naval Group „pitchuje” Polsce swoje okręty podwodne.

Chodzi konkretne o okręty Grad Sviyazhsk i Veliky Ustyug, które, jak przekazała agencji TASS Flota Czarnomorska, należą do Flotylli Kaspijskiej.

Jednostki, które rosyjska maryna­­rka wojenna skierowała na Morze Śródziemne, to korwety rakietowe projektu 21631 Buyan-M. To zmodernizowane wersje korwety rakietowej projektu 21630. Unowocześnione wersje okrętów są większe i przenoszą rakiety manewrujące Kalibr-NK.

Do tej pory rosyjska marynarka wojenna przyjęła do służby w linii sześć korwet rakietowych Buyan-M. Są one na wyposażeniu Floty Czarnomorskiej, Floty Bałtyckiej oraz Flotylli Kaspijskiej.  Najnowsza jednostka tego typu weszła do służby 1 czerwca br. i dołączyła do Floty Czarnomorskiej.

Sześć korwet Bujan-M zbudowała stocznia w Zelonodorsku. Obecnie stocznia buduje pięć kolejnych jednostek tego typu. Trzy z nich, według wcześniejszych zapowiedzi, mają wejść do służby w marynarce wojennej jeszcze w tym roku.

Zobacz też: Flota Bałtycka otrzyma kolejny okręt desantowy. Ivan Gren wchodzi do służby.

Rosja już używała pocisków manewrujących Kalibr-NK w wersji woda-ziemia 3M14T do ataków na cele położone w Syrii. Według oficjalnie dostępnych informacji w latach 2015-2018 rosyjska marynarka wojenna użyła tych rakiet podczas kilkunastu ataków na cele lądowe. W zależności od wersji pociski manewrujące Kalibr-NK mogą mieć zasięg od 50 do 2 500 km.

Korwety rakietowe Bujan-M są uzbrojone także w armatę okrętową A-190 kal. 100 mm, dwa działa przeciwlotnicze AK-630M, wyrzutnię pocisków przeciwlotniczych Club-S Kalibr oraz wyrzutnie lekkiego systemu przeciwlotniczego Igła-M. Okręty są także wyposażone w karabiny maszynowe kal. 14,5 mm oraz 7,62 mm.

Załogę korwety projektu 21631 stanowi 36 marynarzy. Jednostka mierzy 74 m długości, a jej prędkość maksymalna to 25 węzłów (prędkość marszowa – 12 węzłów). Okręt może operować przez dziesięć dni, jego zasięg to 1 500 mil morskich.

Podpis: mb