Rosyjski Południowy Okręg Wojskowy przekazał mediom, że nowa korweta projektu 22160 o nazwie Wasilij Bykow właśnie przechodzi próby morskie na kontrolowanych przez Rosję wodach Morza Czarnego.

Służby prasowe Południowego Okręgu Wojskowego przekazały rosyjskiej agencji prasowej TASS, że rozpoczęcie prób morskich poprzedziły pomyślnie zakończone próby portowe. Wcześniej też załoga jednostki odbyła przeszkolenie w zakresie obsługi, utrzymania oraz zastosowania systemów pokładowych nowej korwety, w tym systemów uzbrojenia. Marynarze wcześniej przećwiczyli m.in. wykorzystanie uzbrojenia artyleryjskiego do ataku na cele morskie, lądowe oraz powietrzne.

Wasilij Bykow to prototypowa korweta projektu 22160. Jednostka ma 94 m długości i 14 m szerokości, a jej wyporność wynosi 1 700 ton. Okręt osiąga prędkość do 30 węzłów. Jego zasięg to 6 tys. mil morskich. Załoga korwety składa się z 80 ludzi.

Zobacz też: Anakonda po modernizacji w Świdniku wróciła nad Bałtyk.

Okręt projektu 22160 został zaprojektowany przez Biuro Północne w Sankt Petersburgu. Przeznaczeniem tego jednostek tego typu będzie ochrona rosyjskiej morskiej strefy ekonomicznej oraz udział w operacjach antyterrorystycznych, antypirackich i poszukiwawczo-ratowniczych. Jednostki mają być także wykorzystywane w ramach zgrupowań okrętów w przypadku działań wojennych.

Prototypowa jednostka została wyposażona w następujące systemy uzbrojenia: armatę morską AK-176MA kal. 76,2 mm, wyrzutnie dla manewrujących pocisków rakietowych z rodziny Kalibr lub Oniks, systemy przeciwlotnicze Gibka oraz Sztil-1. Poza tym na okręcie znajdują się dwa karabiny maszynowe kal. 14,5 mm. Do tego dochodzą przeznaczone do samoobrony wyrzutnie granatników. Według wcześniejszych informacji przekazywanych przez media, na okrętach istnieje także możliwość montażu wyrzutni torped do zwalczania okrętów podwodnych. Na pokładzie okrętu znajduje się lądowisko przeznaczone dla śmigłowca Ka-27.

Zobacz też: Armaty morskie Leonardo dla nowych niemieckich korwet K-130.

Do 2020 roku rosyjska marynarka wojenna chce pozyskać sześć takich okrętów. Wszystkie mają wejść do służby we Flocie Czarnomorskiej. Pierwszą korwetę projektu 22160 zbudowała stocznia w Zelonodolsku. Stępkę położono w styczniu 2014 roku, a wodowanie miało miejsce w sierpniu ubiegłego roku. Ta sama stocznia buduje drugą jednostkę tego typu: zwodowano ją pod koniec ubiegłego roku i raczej nie uda się dotrzymać przyjętego harmonogramu, który zakłada wprowadzenie jej do służby jeszcze w 2018 roku. Z kolei zlecenie na budowę czterech kolejnych okrętów projektu 22160 otrzymała stocznia Zaliv.

Podpis: am

Marynarka wojenna – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.