Minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu zapowiedział rozpoczęcie w 2019 roku prac nad stworzeniem w porcie morskim Kronsztad na terenie Petersburga klastra edukacyjno-naukowego. Nowa instytucja ma skoncentrować szereg działań związanych z marynarką wojenną w jednym miejscu i tym samym zwiększyć ich efektywność. Jest to element szerszych działań rosyjskiego ministerstwa obrony związanych z rozbudową i unowocześnieniem infrastruktury morskiej w tym mieście.

– W 2019 roku rozpoczniemy tworzenie klastra marynarki wojennej na Kronsztadzie, który pomoże skoncentrować działalność edukacyjną i naukową oraz wprowadzić jej efekty w życie w jednym nowoczesnym ośrodku, co znacząco zwiększy jego efektywność – powiedział minister Szojgu podczas sesji poświęconej bazie edukacyjno-naukowej na wyspie Kronsztad. – Od 2013 roku ministerstwo obrony jest zaangażowane w budowę i odbudowę obiektów infrastruktury wojskowej na dużą skalę. Służy to wzmocnieniu potencjału obronnego państwa i wzrostowi zatrudnienia Rosjan, a także rozwojowi tego obszaru i zwiększeniu jego atrakcyjności inwestycyjnej – dodał minister.

Może Cię zainteresować:

Flota Północna: ćwiczebne strzelanie pociskami Kalibr na kole podbiegunowym

Flota Północna: ćwiczebne strzelanie pociskami Kalibr na kole podbiegunowym

Minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu zapowiedział rozpoczęcie w 2019 roku prac nad stworzeniem w porcie morskim Kronsztad na terenie Petersburga klastra edukacyjno-naukowego. Nowa instytucja ma skoncentrować szereg działań związanych z marynarką wojenną w jednym miejscu i tym samym zwiększyć ich efektywność. Czytaj dalej

Według Szojgu, samo rosyjskie ministerstwo obrony przeznaczyło na inwestycje w gospodarkę Petersburga ponad bilion rubli (ok. 15 mld dolarów amerykańskich), z czego 970 mld rubli zainwestowano w podmioty przemysłowe a kolejne 70 mld wydano na poprawę infrastruktury miasta. Zaznaczył, że przy tych działaniach zwracana jest szczególna uwaga na zachowanie dziedzictwa kulturowego przy odrestaurowywaniu historycznych budynków. W ciągu ostatnich sześciu lat przeprowadzono działania rekonstrukcyjne i budowlane przy ponad 90 budynkach, z czego około 80 proc. posiada wartość historyczną i artystyczną.

Jako przykłady dokonanych w ostatnich latach prac minister wskazał na m.in. renowację budynków Wojskowej Akademii Medycznej przy okazji budowy nowoczesnej kliniki, odnowienie biblioteki głównej, rekonstrukcję szkoły wojskowej im. Suworowa, Wojskowej Akademii Łączności, Wojskowego Instytutu Kultury Fizycznej, Centralnej Biblioteki Marynarki Wojennej, czy Wojskowej Akademii Kosmicznej. Co więcej, na polecenie prezydenta Władimira Putina resort obrony przeprowadził całościową rekonstrukcję budynków szkoły marynarki wojennej im. Nachimowa. Obecnie prowadzone są również prace w Pałacu Lodowym, który ma zostać ponownie otwarty podczas dnia marynarki wojennej w przyszłym roku.

Podpis: tz