Royal Australian Navy jest gotowa do prowadzenia działań operacyjnych przez wszystkie niszczyciele rakietowe typu Hobart, zwiększając tym samym zdolność Australii do współpracy ze strategicznymi partnerami oraz utrzymania bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku.

Najbardziej zaawansowane technologicznie okręty wojenne typu Hobart, należące do Royal Australian Navy, zwiększają gotowość bojową po tym, jak trzeci okręt, HMAS Sydney, zakończył pomyślnie szereg testów i ocen u wybrzeży USA i Kanady, dołączając tym samym do swoich siostrzanych okrętów Hobart i Brisbane. W ciągu ostatniej dekady około 5000 wykwalifikowanych pracowników z Australii pracowało dla lub przy programie niszczycieli obrony przeciwlotniczej. W budowę HMAS Sydney zaangażowanych było ponad 2700 różnych dostawców. Niszczyciel powrócił do Australii w lipcu b.r. po udanych próbach uzbrojenia, które obejmowały odpalenie pocisków przeciwko celom pod– i naddźwiękowym.

Według dowódcy Royal Australian Navy Michaela Noonana, niszczyciele rakietowe typu Hobart to najnowocześniejsze okręty wojenne w historii australijskiej marynarki wojennej. Jednostki te posiadają zdolności defensywne i ofensywne do prowadzenia walki nawodnej i podwodnej. Niszczyciele rakietowe Royal Australian Navy są kluczowym elementem zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej australijskich sił zbrojnych.

Wiceadmirał Noonan powiedział: “Ten kamień milowy zapoczątkował nową erę dla marynarki wojennej. Trzy niszczyciele typu Hobart wykorzystują szereg systemów wspólnych z US Navy, co pozwala naszym okrętom być w pełni kompatybilnymi z najbardziej zaawansowanymi sojuszniczymi siłami morskimi w regionie Indo-Pacyfiku. Australijskie niszczyciele stanowią kluczowy wkład do sojuszu z USA i będą wykorzystywane do utrzymania pokoju i dobrobytu w naszym regionie przez następne 30 lat. Ze względu na stale zmieniające się środowisko strategiczne, okręty typu Hobart będą w tym czasie modernizowane i doposażane w najnowsze uzbrojenie i sensory tak aby utrzymać przewagę ich zdolności.”

Okręty typu Hobart zostały zbudowane w serii trzech niszczycieli obrony powietrznej (AWD). Planowanie okrętów, które miały zastąpić fregaty typu Adelaide i przywrócić zdolności posiadane poprzednio przez niszczyciele typu Perth, rozpoczęło się w 2000 roku, początkowo w ramach programu zbrojeniowego SEA 1400, następnie przemianowanego na SEA 4000. Chociaż nazwa “Air Warfare Destroyer” używana sugeruje specjalizację okrętów do obrony sił morskich (oraz sił i obiektów na lądzie) przed atakiem samolotów i rakiet to australijskie niszczyciele mają również duże zdolności w zakresie zwalczania celów powierzchniowych, okrętów podwodnych, oraz wsparcie ogniowe sił desantowych.

Autor: MD

https://portalstoczniowy.pl/category/marynarka-bezpieczenstwo/