18 września marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych zamówiła trzy kolejne okręty bojowe typu Littoral Compat Ship.

Dwa okręty zbuduje należąca do australijskiego koncernu Austal stocznia w Mobile. Będą to przyszłe okręty LCS klasy Independence oznaczone numerami 32 oraz 34. Z kolei trzeci nowo zamówiony okręt, LCS klasy Freedom, który będzie oznaczony numerem LCS 29, wyprodukuje konsorcjum zawiązane przez koncern Lockheed Martin oraz stocznię Fincantieri Marinette Marine.

Zobacz też: Zamieszanie na Antypodach: nerwowe negocjacje w sprawie okrętów podwodnych.

Australijska prasa podkreśla, że jest to zamówienie na budowę 17 krętu tego typu dla amerykańskiej marynarki wojennej, które trafiło do koncernu stoczniowego z siedzibą główną w Perth.

The contract, announced to the stockmarket on Wednesday, brings to 17 the number of Independence-class Littoral Combat Ships (LCS) ordered from Austal’s shipyard in Mobile, Alabama. Z takiego obrotu sprawy zadowolony jest prezes Austal. David Singleton mówi, że kolejne zamówienie pozyskane od amerykańskiej marynarki wojennej oznacza, że koncern Austal odgrywa ważną rolę w budowie potencjału bojowego US Navy.

Zobacz też: Estońska spółka zamawia bunkierkę LNG. Zbuduje ją grupa Damen.

Do tej pory koncern Austal dostarczył amerykańskiej marynarce wojennej 9 okrętów Littoral Combat Ship klasy Independence. Pięć kolejnych jednostek znajduje się w budowie lub przechodzi testy.

Jeżeli zaś chodzi o okręty Littoral Combat Ship klasy Freedom, to do tej pory zbudowano pięć takich okrętów – wszystkie znajdują się w służbie w US Navy. Obecnie budowanych jest osiem kolejnych okrętów tej klasy. Dodatkowe dwie jednostki właśnie zostały zamówione. W sumie amerykańska marynarka wojenna planuje pozyskanie 15 takich jednostek.

Podpis: tz

Marynarka wojenna – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.