W sobotę do handlowej stolicy Nigerii Lagos, przybył okręt USS Hershel “Woody” Williams, na stałe przydzielony do Afryki jako część wsparcia rządu USA w walce z piractwem w Zatoce Gwinejskiej.

Według Claire Pierangelo, konsul generalna USA w Lagos, wizyta okrętu US Navy, wyraźnie pokazuje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz partnerów w Zatoce Gwinejskiej, którzy dążą do zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi i zasobów morskich.

„Zachodnia Afryka traci około 800.000 ton ryb rocznie, o wartości prawie 2 miliardów dolarów. Do nielegalnych działań w tym regionie zaangażowane są zarówno statki zagraniczne jak i krajowe” – powiedziała Pierangelo. Tego typu nielegalne działania przyczyniają się do usuwania ogromnej ilości owoców morza z regionu – dodała.

Wody Nigerii znajdują się w centrum Zatoki Gwinejskiej, rozległego obszaru Oceanu Atlantyckiego rozciągającego się od Senegalu do Angoli, który jest najbardziej niebezpieczną częścią świata dla żeglugi morskiej, stanowiąc źródło prawie wszystkich porwań na morzu w ostatnich latach.

“Jesteśmy tutaj, aby szkolić i współpracować z nigeryjską marynarką wojenną w zakresie antypiractwa, taktyki, technik i procedur” – powiedział kapitan Hershel “Woody” Williams, Chad Graham.

Amerykańskie inwestycje i darowizny dla nigeryjskiego wojska wynoszą ponad 559 milionów dolarów. Największą część stanowią transfery dla morskiej straży przybrzeżnej w formie przekazania jednostek NNS Okpabana i NNS Thunder.

Autor: MD

https://portalstoczniowy.pl/category/marynarka-bezpieczenstwo/