We wtorek (18 stycznia) do terminalu w Świnoujściu wszedł 300-metrowy gazowiec Energy Innovator z drugim w tym roku transportem LNG dla PGNiG. Jest to jednocześnie 150 dostawa skroplonego gazu w historii gazoportu.
Gazowiec Energy Innovator dostarczył do Polski około 70 tys. ton skroplonego gazu, co po regazyfikacji da około 95 mln m3 gazu ziemnego. Cargo zostało zakupione przez PGNiG w ramach jednorazowego kontraktu na rynku spot i pochodzi z USA. Jest to 44 transport w historii terminalu pozyskany w ramach kontraktu krótkoterminowego. Skroplony gaz dotarł do Świnoujścia z amerykańskiego terminalu Cove Point należącego do krajowego potentata energetycznego Dominion Energy Inc. Jest to 7 ładunek LNG pochodzący z tego terminalu (i zarazem 40 transport pochodzący ze Stanów Zjednoczonych), który został dostarczony do Polski dla PGNiG.
Biorąc pod uwagę dwie tegoroczne dostawy, w terminalu w Świnoujściu odebrano około 165 tys. ton LNG, co stanowi równowartość około 216 mln m3 gazu ziemnego po regazyfikacji. Od tego roku PGNiG dysponuje możliwością odbioru w terminalu w Świnoujściu dostaw LNG o łącznym wolumenie 6,2 mld m3 po regazyfikacji (rocznie). Oznacza to 24% wzrost mocy regazyfikacyjnych względem poprzedniego roku.
Energy Innovator jest kolejnym gigantycznym metalowcem, który dostarczył „błękitne paliwo” do Świnoujścia. Statek ten został zbudowany w 2019 roku w japońskiej stoczni Tsu Shipyard należącej do Japan Marine United Corporation. Obecnie pływa on pod banderą Japonii, jego armatorem i współwłaścicielem są Mitsui OSK Lines, Ltd. oraz Tokyo LNG Tanker Co. Gazowiec ma 300 metrów długości, 49 metrów szerokości, a jego zanurzenie wynosi 11,2 metrów. Jest to jego pierwsza „wizyta” w polskim gazoporcie.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.