Przez pięć ostatnich dni, w rejonie Zatoki Gdańskiej, okręt ratowniczy ORP Lech prowadził szkolenie na morzu mające na celu doskonalenie umiejętności załogi do wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem jednostki. Najbardziej złożonym epizodem było prowadzenie prac podwodnych z wykorzystaniem dzwonu nurkowego. Ten etap szkolenia nurkowie doskonalili zarówno w warunkach dziennych jak i nocnych.
Załoga okrętu ORP Lech pobyt na morzu wykorzystała dodatkowo na pogłębianie marynarskiego rzemiosła. Realizowane były różne scenariusze sytuacji kryzysowych, które mogą mieć miejsce podczas działań na morzu w tym między innymi prowadzenie akcji: gaszenia pożaru, usuwania skutków przebicia kadłuba poniżej linii wodnej, pierwszej pomoc i przygotowania poszkodowanego do ewakuacji medycznej. Doskonalono także umiejętności sprawnego działania załogi podczas alarmu o skażeniach i właściwej realizacji czynności w ramach zabiegów specjalnych.
ORP Lech to duży okręt ratowniczy przystosowany do wykonywania zadań ratowniczych, w tym poszukiwania i ewakuacji rozbitków. Okręt może, samodzielnie jak i we współdziałaniu z innymi jednostkami nawodnymi i lotniczymi, udzielać pomocy innym statkom i okrętom w zakresie zwalczania przecieków, awarii systemu wodnego, holowania i ściągania z mielizny oraz walki z pożarami, a także w zakresie medycznym. Jednostka przystosowana jest do zadań z zakresu patrolowania i kontroli statków w ramach blokad morskich, międzynarodowego embarga oraz na rzecz gospodarki morskiej. ORP Lech prowadzi prace podwodne na głębokościach do 50 metrów, a przy wykorzystaniu sztucznych mieszanin oddechowych – nawet do 90 metrów. Dzięki temu może udzielać pomocy zanurzonym okrętom podwodnym oraz wydobywać z dna morskiego różnego typu obiekty. Posiada ekologiczne systemy oczyszczania fekaliów oraz obojętne dla środowiska systemy przeciwpożarowe.
Źródło: 3. Flotylla Okrętów