Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej dotychczasowy dowódca kontradmirał Piotr Nieć został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8. Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Włodzimierz Kułagin.
Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym w Świnoujściu. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Z okazji przekazania obowiązków z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego zorganizowano uroczystą zbiórkę pododdziałów. Meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. Poza świnoujskimi marynarzami w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele najważniejszych jednostek Marynarki Wojennej m.in. Dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski, Dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej kontradmirał Tomasz Szubrycht oraz prezydent miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz.
Kontradmirał Piotr Nieć podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Widząc niesamowitą motywację wśród całego stanu osobowego przez te ostatnie lata, kończę służbę w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża pełen pozytywnej energii, jaką na mnie przelaliście.” – i w marynarskich słowach życzył: „Stopy wody pod kilem i pomyślnych wiatrów dla całej załogi 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i nowego dowódcy flotylli.”
„Pragnę podziękować Dowódcy Generalnemu RSZ oraz Inspektorowi Marynarki Wojennej za zaufanie jakim zostałem obdarzony i zapewnić, że dołożę wszelkich starań, aby tego zaufania nie zawieść.” – powiedział w swoim przemówieniu nowy dowódca 8.FOW komandor Włodzimierz Kułagin. Zwracając się do ustępującego dowódcy wyraził uznanie za jego lata dowodzenia flotyllą: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi kontradmirałowi Piotrowi Nieciowi. To również jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie. Życzę Panu Admirałowi powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”
Komandor Włodzimierz Kułagin
urodził się 17 grudnia 1967 roku w Olsztynie. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w Szkole Zarządzania Kanadyjskich Sił Zbrojnych, belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz Akademii Obrony NATO w Rzymie.
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1991 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13. Dywizjonie Trałowców 9.Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. W czasie służby przeszedł wszystkie szczeble dowodzenia od stanowiska dowódcy działu okrętowego, zastępcy dowódcy okrętu, poprzez dowódcę ORP „Wigry” i ORP „Flaming”, po zastępcę dowódcy dywizjonu, by w latach 2004-2006 zostać dowódcą 13. Dywizjonu Trałowców. Następnie w latach 2006 – 2014 zajmował różne stanowiska w Centrum Operacji Morskich, Dowództwie Marynarki Wojennej oraz Inspektoracie MW Dowództwa Generalnego RSZ. W 2010 roku pełnił służbę w Sojuszniczej Misji Szkoleniowej – NATO Training Mission (NTM-I) w Iraku, natomiast w latach 2014 – 2017 był zastępcą Narodowego Przedstawiciela Łącznikowego przy Sojuszniczym Dowództwie Transformacji w Norfolk i jednocześnie polskim oficerem łącznikowym przy Sztabie Połączonym SZ USA w Suffolk. Po powrocie do kraju objął stanowisko Szefa Sztabu Dowództwa 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.
Komandor Włodzimierz Kułagin został odznaczony m.in.: Morskim Krzyżem Zasługi, srebrnym medalem „Za Długoletnią Służbę”, złotym medalem „Za zasługi dla obronności kraju” i złotym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, „Gwiazdą Iraku”, medalem NATO Training Mission – Iraq (NTM-I) oraz medalem Sił Zbrojnych USA za Chwalebną Służbę (Meritorious Service Medal).
[URIS id=18652]
Źródło: 8. FOW