Chińska energetyka zyska na wycofywaniu się zachodnich firm z Rosji 
Opublikowane:
9 marca, 2022
Według analityków rynku, Chiny mogą skorzystać z obniżonych cen rosyjskich dostaw energii i możliwości inwestycyjnych, podczas gdy Zachód wycofuje się z rosyjskiej gospodarki.
Chiny otworzyły swój rynek na cały import rosyjskiej pszenicy i oczekuje się, że będą nadal kupować rosyjską ropę naftową – potencjalnie z dyskontem w stosunku do światowych cen spot, które osiągnęły ekstremalny poziom. Dzięki temu chińscy rafinerzy mieliby dostęp do taniej ropy, podczas gdy świat zachodni stara się zapewnić sobie wysokokosztowe alternatywy.
Wyczuwając okazję, drobni inwestorzy detaliczni w Chinach podnieśli wartość akcji firm logistycznych do poziomu spekulacyjnego. Cena akcji Jinzhou Port, najbardziej wysuniętego na północ portu morskiego Chin i głównego punktu wejścia dla rosyjskich produktów, wzrosła prawie dwukrotnie w ciągu ostatniego tygodnia.
„Chiny potrzebują dostaw energii, a Rosja może być zmuszona sprzedawać je tanio” – powiedział Hao Hong, szef działu badań w BOCOM International, w rozmowie z CNN. „Jeden ze starożytnych chińskich idiomów mówi, że kiedy dwie małże walczą, rybak odnosi korzyści”.
Chińskie przedsiębiorstwa państwowe mogą również wkroczyć do akcji, aby czerpać korzyści z hurtowego wycofywania się Zachodu z rosyjskiego przemysłu energetycznego. Bloomberg donosi, że kilka największych chińskich przedsiębiorstw państwowych – w tym państwowe koncerny naftowe CNPC i Sinopec – rozważają terminowe inwestycje w spółki rosyjskie, choć rozmowy te są jeszcze wstępne. Większość europejskich i amerykańskich firm od dawna obecnych w Rosji – takich jak Exxon, Equinor, Shell i Wintershall Dea – ogłosiło plany zakończenia działalności w tym kraju z powodu trwającej inwazji na Ukrainę.
Chińscy operatorzy tankowców mogą również skorzystać na większym udziale w rosyjskim handlu, ponieważ zachodni armatorzy opuszczają rosyjskie porty. „Uważamy, że może dojść do sytuacji, w której rosyjskie baryłki będą przewożone wyłącznie przez tankowce powiązane z Rosją lub z Chinami” – powiedział makler BRS Group we wtorkowej nocie rynkowej.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.