Polska myśl naukowa może odegrać kluczową rolę w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w kraju, a PGE Baltica jest mocno zaangażowana w współpracę z instytucjami naukowymi.
W ramach tej współpracy realizowane są projekty związane z morskimi farmami wiatrowymi oraz studia podyplomowe i projekty edukacyjne, które mają na celu wykształcenie kadry potrzebnej polskiej morskiej energetyce wiatrowej.
PGE Baltica odbyła już prawie pełen rok współpracy z pomorskimi uczelniami, w tym z Uniwersytetem Morskim w Gdyni i Politechniką Gdańską, w zakresie studiów z obszaru offshore. Na UMG zakończyła się już pierwsza edycja studiów podyplomowych dotyczących zarządzania ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce morskiej, a kolejna rozpocznie się w marcu.
PGE Baltica jest także partnerem głównym studiów podyplomowych morska energetyka wiatrowa na Politechnice Gdańskiej, gdzie specjaliści z firmy prowadzą wykłady. Ponadto PGE Baltica wspiera finansowo specjalizację na studiach magisterskich dotyczącą projektowania i budowy morskich systemów energetycznych oraz przyznała stypendia studentom tej specjalności.
Grupa PGE prowadzi również studia podyplomowe z zarządzania przygotowaniem i realizacją inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, a pierwszych absolwentów można spodziewać się w tym roku. W ramach projektów edukacyjnych związanych z tematyką morskich farm wiatrowych, PGE Baltica współpracuje także z zespołami szkół średnich w Ustce i Malborku, oferując spotkania z uczniami, lekcje i prezentacje, które przybliżają branżę offshore, możliwości zatrudnienia w przyszłości oraz ofertę studiów, które pozwalają na zdobycie specjalistycznej wiedzy.
Polskie jednostki naukowe odgrywają kluczową rolę w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, równie ważną jak budowa odpowiedniego zaplecza kadrowego. PGE Baltica prowadzi współpracę naukową m.in. z Uniwersytetem Morskim w Gdyni oraz gdańskimi instytutami Polskiej Akademii Nauk.
Uniwersytet Morski w Gdyni zaangażowany jest w badania środowiskowe dla jednej z morskich farm wiatrowych PGE Baltica – projektu Baltica 1. Instytut Maszyn Przepływowych PAN przeprowadził badania dotyczące wind blockage effect, czyli blokowania przepływu wiatru przez duże morskie farmy wiatrowe. Badania te przyczyniły się do stworzenia zaawansowanego modelu przepływu powietrza przez farmę wiatrową, ułatwiającego projektowanie rozmieszczenia turbin na morzu.
Z kolei Instytut Budownictwa Wodnego PAN wykonuje analizy i raporty techniczne związane z budową bazy operacyjno-serwisowej w Ustce. Polskie instytucje naukowe i uczelnie dysponują wiedzą i zasobami, które mogą znacznie przyczynić się do rozwoju sektora offshore wind w Polsce. PGE Baltica zamierza angażować kolejnych partnerów ze środowiska naukowego, aby wspólnie tworzyć polski i lokalny łańcuch dostaw dla projektów offshore wind.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.