Marynarka Wojenna RP – 105 Lat na Straży Polskiego Morza
Opublikowane:
23 listopada, 2023
Fot. st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak/3 FO
Nieustannie, od 105 lat, Marynarka Wojenna Rzeczypospolitej Polskiej stoi na straży naszych morskich granic. Obrona interesów narodowych na polskich wodach to jej główna misja. Już w najbliższy wtorek, 28 listopada, Gdynia będzie świadkiem uroczystości upamiętniających odtworzenie tej kluczowej formacji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Rozkaz marszałka Józefa Piłsudskiego z 28 listopada 1918 roku o utworzeniu Marynarki Wojennej, z pułkownikiem Bogumiłem NOWOTNYM na czele Sekcji Marynarki Wojennej, to kamień milowy w naszej historii. Ten akt zapoczątkował nową erę w polskiej polityce morskiej.
Program Uroczystości
27 listopada: 17:00 – uroczysty capstrzyk i ceremonia poświęcenia krzyża w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu.
28 listopada: 08:00 – podniesienie banderowej na okrętach; 09:30 – msza święta w intencji MW w Kościele Garnizonowym w Gdyni Oksywiu; 12:00 – apel przy Pomniku Polska Morska na Skwerze Kościuszki; od 13:15 – zwiedzanie wystawy IPN pt. „Koniec odysei? Powrót do Ojczyzny droga morską”. Gdynia – Gdańsk/1945-1948” zorganizowanej przez Gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej (Nabrzeże Pomorskie, Skwer Kościuszki w Gdyni).
Współczesne Zadania Marynarki Wojennej
Dziś MW nie tylko strzeże naszych granic, ale także jest integralną częścią systemu obrony NATO, UE i innych sojuszy. Misja MW obejmuje ochronę szlaków komunikacyjnych, monitoring bezpieczeństwa żeglugi, działania antyterrorystyczne oraz wsparcie w misjach pokojowych. MW bierze też aktywny udział w operacjach ratowniczych oraz w ochronie środowiska morskiego.
Jedną z kluczowych ról Marynarki Wojennej jest działanie na rzecz pokoju i bezpieczeństwa. MW, jako jedyne siły zbrojne, pracuje przez cały rok na rzecz pokoju, będąc aktywnym elementem w zapobieganiu konfliktom zbrojnym.
Działania MW skupiają się nie tylko na obronie terytorialnej, ale także na dyplomacji morskiej, której celem jest utrzymanie stabilności i bezpieczeństwa na morzach i oceanach. Przez lata transformacji i modernizacji, Marynarka Wojenna stała się nowoczesną i mobilną siłą, gotową stawić czoła wyzwaniom XXI wieku, zacieśniając współpracę z sojusznikami i umacniając pozycję Polski na morskiej arenie międzynarodowej.
Bez zaangażowania Marynarki Wojennej, Polska nie dysponowałaby tak rozbudowanym systemem map morskich oraz narzędzi nawigacyjnych. To właśnie Biuro Hydrograficzne MW odpowiada za ich tworzenie i aktualizację. Marynarka Wojenna odgrywa również kluczową rolę w monitoringu ekologicznym Bałtyku, dbając o stan środowiska morskiego. Jej działania nie ograniczają się tylko do wód otwartych; specjalistyczne jednostki, w tym nurkowie-minerzy oraz saperzy, zajmują się neutralizacją zagrożeń, takich jak niewybuchy z czasów II wojny światowej, zarówno na dnie Bałtyku, jak i w strefach przybrzeżnych. Ponadto, Marynarka Wojenna aktywnie uczestniczy w akcjach saperskich na obszarach śródlądowych, często daleko od wybrzeża.
Główne zadania MW to obrona wartości demokratycznych, utrzymanie pokoju i międzynarodowego ładu prawnego oraz minimalizowanie zagrożenia wybuchu wojny, przy jednoczesnym rozwijaniu zdolności do jej prowadzenia. Strategie morskie większości państw NATO zakładają wypełnianie tych zadań w międzynarodowych składach sojuszniczych.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.