Stacja bazowa Motorola MTS1 zainstalowana na platformie wydobywczej Baltic Beta (zlokalizowanej na złożu B3) jest kolejną funkcjonującą w ramach sieci łączności radiowej w standardzie TETRA. Pozwala ona na udostępnienie sygnału sieci w promieniu ok. 21 mil morskich od platformy, czyli blisko 40 km. Zwiększony zasięg systemu umożliwia prowadzenie rozmów w jakości cyfrowej na obszarach złóż B3 i B8 między załogami platform, statków, a także z dyspozytorami pracującymi w bazie lądowej LOTOS Petrobalticu oraz Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa SAR, która również jest użytkownikiem tego systemu.
„Zależy nam na poprawie bezpieczeństwa polskiej strefy ekonomicznej na Bałtyku, która jest obszarem działalności naszej firmy. Dlatego konsekwentnie rozwijamy współpracę w zakresie wykorzystania łączności krytycznej TETRA. Ogromnym atutem tego systemu jest doskonała jakość i pewność połączeń, co w służbie morskiej ma ogromne znaczenie właśnie przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa” – mówi Grzegorz Strzelczyk, prezes Zarządu LOTOS Petrobaltic.
Na podstawie umowy podpisanej z LOTOS Petrobaltic w maju 2019 r., Enspirion przeprowadził próbną eksploatację Usługi Łączności Krytycznej TETRA na Bałtyku. Testy wykazały konieczność zwiększenia zasięgu poprzez lokalizację stacji bazowej na jednej z platform. Poza tym TETRA zbudowana przez Energa Operator S.A. jako system funkcjonujący na lądzie, została oceniona jako system świetnie sprawdzający się również na morzu, zapewniając niezawodną komunikację w sytuacjach kryzysowych oraz w bieżącej pracy.
TETRA jest standardem cyfrowej radiowej łączności dyspozytorskiej, który zapewnia nieprzerwaną, szyfrowaną łączność głosową i transmisję danych. System przeznaczony jest dla odbiorców potrzebujących niezawodnej łączności dyspozytorskiej, między innymi dla sektora energetyki, służb bezpieczeństwa, ratownictwa, transportu czy utrzymania infrastruktury krytycznej.
Źródło: LOTOS Petrobaltic