Belgia: Rekordowe ilości przemytu kokainy w 2023 roku
Opublikowane:
21 stycznia, 2024
W 2023 roku Belgia doświadczyła kolejnego rekordowego roku pod względem udaremniania przemytu kokainy przez swoje porty, co niestety uczyniło ją epicentrum nielegalnego handlu pochodzącego z Ameryki Środkowej i Południowej.
W porcie Flushing w Holandii, belgijskie władze zorganizowały konferencję prasową wspólnie z holenderskimi kolegami, aby podkreślić swoje wysiłki, jednocześnie wzywając do zwiększonej koordynacji w walce z przestępczością zorganizowaną i rozległymi operacjami przemytniczymi.
Dane opublikowane przez belgijskiego ministra finansów, Vince’a Van Peteghema, wykazały wzrost o nieco ponad 5% w ilości kokainy skonfiskowanej przez władze w Antwerpii w 2023 roku, co podkreśla zwiększone wysiłki krajowych służb celnych. Według tych danych, w Antwerpii udaremniono przemyt 116 ton kokainy, w porównaniu do 110 ton w 2022 roku. Minister zaznaczył, że jest to wzrost o 50 ton od czasu rozpoczęcia publicznych raportów, które są prowadzone od 2020 roku. Dodatkowo, kolejne pięć ton przechwycono w sąsiednim belgijskim porcie Zeebrugge w 2023 roku.
Van Peteghem, powołując się na nadzwyczajne okoliczności, zapowiedział kontynuację działań mających na celu zwiększenie liczby zatrzymań i współpracy z władzami sąsiednich krajów. „Walka z międzynarodowym handlem narkotykami wymaga od naszych służb celnych dużej wiedzy i energii,” powiedział minister podczas briefingu.
Zaznaczył jednak, że sukces w udaremnieniu przemytu takich ilości kokainy jest dowodem na efektywność inwestycji rządu federalnego w ludzi i zasoby dla biura celnego. Wymienił ścisłą współpracę w operacjach transgranicznych oraz wysiłki podejmowane we współpracy z policją. 17 stycznia policja przeprowadziła rozległe kontrole w Brukseli i Antwerpii, w wyniku których aresztowano 22 osoby, w tym trzech policjantów zaangażowanych w handel narkotykami. Przejęto również gotówkę, samochody i broń. Policja identyfikuje działalność zorganizowanych grup przestępczych, podobnych do tej, która została rozbita kilka dni temu, jako główną przyczynę rosnącej przemocy w miastach.
Belgia wskazuje na Kolumbię, Ekwador i Panamę jako główne źródła operacji przemytniczych, a minister stwierdził, że te same trzy kraje będą nadal dominować w operacjach przemytniczych w 2023 roku.
Podczas gdy Antwerpia stała się główną bramą dla karteli przemycających kokainę na kontynent europejski, problem ten jest jednak powszechny. Urzędnicy Unii Europejskiej wskazują na Belgię, Holandię i Hiszpanię, informując, że trzy czwarte wszystkich konfiskat w 2021 roku miało miejsce w portach tych trzech krajów. Według najnowszych danych UE, w 2021 roku skonfiskowano łącznie 303 tony narkotyków. Holandia zgłosiła konfiskaty 59 ton w 2023 roku, z czego prawie 27 ton pochodziło z Ekwadoru.
Natomiast urzędnicy portowi podkreślają, że jednym z największych wyzwań jest handel towarami łatwo psującymi się, który stał się preferowanym miejscem dla przemytników. Wskazują na pośpiech w obsłudze kontenerów chłodniczych przez port i na fakt, że stały się one głównym miejscem przemytu narkotyków. Wiele z największych przejęć narkotyków w Europie w ostatnich latach nadano w kartonach z bananami.
Belgia niedawno objęła prezydenturę w Radzie UE i wykorzystuje tę rolę do uruchomienia ambitnego planu mającego na celu zwiększenie wysiłków zarówno w portach, jak i we współpracy z rządami krajów Ameryki Środkowej i Południowej. Kraj ten zamierza wykorzystać kompleksową mapę drogową Komisji Europejskiej, uruchomioną w październiku ubiegłego roku, w celu zintensyfikowania wysiłków na rzecz zwalczania handlu narkotykami i siatek przestępczych w europejskich portach.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.