Chiny żądają wstrzymania poszukiwań ropy na Morzu Południowochińskim
Opublikowane:
2 grudnia, 2021
Fot. Shutterstock
Chińscy dyplomaci w ostatnich miesiącach zażądali wstrzymania odwiertów poszukiwawczych w wyłącznej strefie ekonomicznej Indonezji na Morzu Południowochińskim – poinformował indonezyjski parlamentarzysta Muhammad Farhan. Chińczycy twierdzili, że odwierty prowadzone na północ od indonezyjskich Wysp Natuna odbywają się na ich terytorium, mimo że obszar ten leży ponad 1,5 tys. kilometrów od chińskiej prowincji Hajnan.
To żądanie, jak podkreśla Reuters, nie miało precedensu. Indonezja, powołując się na swoje suwerenne prawa, zdecydowanie odmówiła. Farhan zaznaczył, że Dżakarta jest ostrożna w relacjach z Pekinem, starając się unikać otwartych sporów, ponieważ Chiny są jej największym partnerem handlowym i drugim największym inwestorem.
Mimo to, w ostatnich latach wielokrotnie dochodziło do wtargnięć chińskich jednostek na wody wokół Wysp Natuna. W odpowiedzi Indonezja regularnie wysyłała do regionu swoje siły zbrojne. W styczniu 2020 roku, po jednym z takich incydentów, Indonezja rozmieszczała tam okręty, samoloty i dodatkowe oddziały wojska.
Chiny, powołując się na historyczne pretensje, roszczą sobie prawa do 90% Morza Południowochińskiego, w tym do wód należących do innych państw, takich jak Malezja, Brunei, Filipiny oraz Wietnam. Spory te rozgranicza tzw. linia dziewięciu kresek, jednak w 2016 roku Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze oddalił roszczenia ChRL, uznając, że linia dziewięciu kresek nie ma podstaw prawnych. Chiny odmówiły jednak uznania tego orzeczenia.
Dziesięć państw Azji Południowo-Wschodniej, w tym Indonezja, negocjuje z Chinami przyszły kodeks postępowania na Morzu Południowochińskim, mający na celu zmniejszenie napięć na tym strategicznym akwenie. Jednak dla Dżakarty, która nie uważała się dotychczas za stronę sporu, ostatnie żądania Pekinu były pierwszym przypadkiem, gdy Chiny próbowały wykorzystać swoje roszczenia terytorialne przeciwko Indonezji.
W czerwcu między Chinami a Indonezją doszło do napięć, gdy chiński okręt straży przybrzeżnej wpłynął do indonezyjskiej strefy ekonomicznej. W kolejnych miesiącach okręty obu państw znajdowały się w bliskiej odległości od siebie oraz od platformy prowadzącej wiercenia. W okolicy pojawił się także chiński statek badawczy. Pod koniec września w odległości 7 mil morskich od miejsca wydarzeń przepłynął amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan, a w okolicy wykryto cztery okręty wojenne ChRL.
W sierpniu Indonezja przeprowadziła ze Stanami Zjednoczonymi cykliczne manewry wojskowe, w których wzięło udział 4,5 tys. żołnierzy z obu krajów. Pekin również protestował przeciwko tym ćwiczeniom.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.