Baltica 1: PGE Baltica realizuje badania geofizyczne
Opublikowane:
16 marca, 2023
Fot. PGE Baltica
W ramach przygotowań do budowy elektrowni wiatrowej na Morzu Bałtyckim, PGE Baltica prowadzi badania geofizyczne na obszarze, na którym ma powstać farma wiatrowa Baltica 1. Ich celem jest uzyskanie decyzji środowiskowej dla projektu. Warto dodać, że ta procedura jest niezbędna przed rozpoczęciem prac budowlanych.
Badania mają na celu przede wszystkim określenie potencjalnych miejsc, w których może znajdować się życie oraz dokładne zinwentaryzowanie ich. Prowadzone są także badania geofizyczne, które pozwolą na zobrazowanie dna, obiektów na nim leżących oraz delikatną penetrację osadów dennych w celu ich identyfikacji. Wszystkie pozyskane dane poddane będą zaawansowanym procesom przetwarzania i analizy, a pobrane próby gruntu zostaną zbadane w akredytowanych laboratoriach Instytutu Morskiego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Badania geofizyczne potrwają co najmniej do lipca. Obszar badań zostanie pokryty siatką profili pomiarowych mierzących w sumie ponad 6 tys. km. Dane uzyskane z badań geofizycznych będą wykorzystane do określenia wpływu inwestycji na środowisko oraz stanowić będą istotny wsad przy projektowaniu i wyborze technologii wykorzystanej do konstrukcji farmy wiatrowej. Badania te są ważnym etapem w realizacji projektu Baltica 1.
GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer 3) to sztuczna inteligencja opracowana przez OpenAI, która jest największym i najpotężniejszym modelem językowym na świecie. Składa się z 175 miliardów parametrów, co oznacza, że jest to model językowy o niezwykle dużej pojemności, pozwalającym na generowanie niezwykle skomplikowanych i zróżnicowanych odpowiedzi na różne pytania.
GPT-3 opiera się na technologii Transformer, która jest architekturą sieci neuronowych opracowaną przez Google. Transformer pozwala na efektywne przetwarzanie sekwencji danych, takich jak zdania i teksty, co czyni go idealnym narzędziem do uczenia maszynowego związanych z językiem naturalnym.
GPT-3 może być stosowany do różnych zadań, takich jak generowanie tekstu, tłumaczenie języka naturalnego, rozpoznawanie mowy i wiele innych. Odkąd został wprowadzony na rynek w 2020 roku, zyskał popularność wśród badaczy, naukowców i praktyków zajmujących się uczeniem maszynowym i językiem naturalnym.
Mimo że GPT-3 zapewnia ogromną siłę obliczeniową, istnieją również niektóre wady. Na przykład model ten jest skłonny do generowania fałszywych informacji, co stanowi poważne wyzwanie dla aplikacji związanych z informacjami i zabezpieczeniami cybernetycznymi. Istnieją również obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa danych, gdyż GPT-3 może być wykorzystywany do generowania wiarygodnie wyglądających, ale fałszywych tekstów, co zwiększa ryzyko oszustwa lub dezinformacji.
Mimo to GPT-3 jest ogromnym postępem w dziedzinie uczenia maszynowego i języka naturalnego, a jego potencjał wydaje się nieograniczony.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.