Przebieg manewrów będzie kontrolowany i kierowany z Centrum Operacji Morskich w największej szkockiej placówce wojskowej, bazie Marynarki Wojennej Clyde. Brytyjczycy i ich sojusznicy będą ćwiczyć różne scenariusze i misje z udziałem jednostek zarówno powietrznych, nawodnych, jak i podwodnych. Zaangażowane siły mają w planach m.in. ćwiczenia z zakresu kontroli akwenów wodnych i bezpieczeństwa morskiego.
Jednostki z Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Francji, Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Polski, Wielkiej Brytanii i USA zostaną podzielone na dwie wrogie sobie grupy zadaniowe już po pierwszej odprawie w bazie morskiej Clyde. Zaczynając od terenów w Szkocji i okalających ją wód (obszar morski i przestrzeń powietrzna głównie na Zachód od Szkocji, w szczególności Cieśnina Minch), uczestniczy ćwiczenia przemieszczą się na południe w celu przeprowadzenia ćwiczenia amfibijnego na południowo-zachodnim wybrzeżu Walii.
Marynarkę Wojenną RP reprezentuje na ćwiczeniach fregata ORP „Gen. K. Pułaski” oraz śmigłowiec pokładowy SH-2G, które wchodzą w skład natowskiego zespołu SNMG1. Okrętem flagowym zespołu jest z kolei amerykański niszczyciel USS „Gravely”. Pozostałe jednostki to: fregaty HMS „Westminster” z Wielkiej Brytanii, ESPS „Almirante Juan de Borbon” z Hiszpanii i TCG „Gökova” z Turcji; duński okręt wsparcia HDMS „Absalon”; oraz niemiecki tankowiec FGS „Rhon”.
Ćwiczenie Joint Warrior organizowane jest już od kilkudziesięciu lat i uznaje się je za jedne z najważniejszych manewrów morskich z udziałem marynarek wojennych państw NATO i im zaprzyjaźnionych. Odbywa się ono dwa razy do roku: wiosną i jesienią. Tym razem, jak wynika ze scenariusza, uczestniczące strony będą odgrywać symulowany konflikt pomiędzy dwoma państwami o złoża surowców naturalnych. W obszar zmagań ONZ decyduje się wysłać okręty, których zadaniem jest ustabilizowanie sytuacji.
Podpis: km