Filipińscy marynarze powrócili do domu z przejętego MSC Aries
Opublikowane:
7 sierpnia, 2024
For VesselFinder
Trzej ostatni filipińscy marynarze z kontenerowca MSC Aries, pływającego pod portugalską banderą, który w kwietniu został przejęty przez irańskie władze w Cieśninie Ormuz, powrócili cali i zdrowi do kraju. Informację o ich uwolnieniu ogłosił w miniony weekend filipiński Departament Spraw Międzynarodowych i Migracji (DMW), kończąc okres niepewności dotyczący losu marynarzy.
MSC Aries, z 25-osobową załogą na pokładzie, stał się obiektem międzynarodowego zainteresowania, które wstrząsnęło światem morskiego transportu. W maju jeden z marynarzy został uwolniony z powodu problemów zdrowotnych, co dodatkowo zwiększyło niepokój o los pozostałych członków załogi.
„Nie ogłaszaliśmy tego wcześniej, ale trzej Filipińczycy, którzy pozostali na statku MSC Aries, zostali bez rozgłosu odesłani do domu” — oświadczył Hans Cacdac, sekretarz DMW, podczas sobotniego forum informacyjnego w Quezon City. Cacdac podkreślił, że ich powrót nie byłby możliwy bez zaangażowania wielu stron: „Dziękujemy Ministerstwu Spraw Zagranicznych, armatorowi i oczywiście rządowi Iranu za umożliwienie tego powrotu.”
xMSC Aries został przejęty przez irańskich Strażników Rewolucji 13 kwietnia, tuż po tym, jak Teheran zapowiedział odwet za rzekomy izraelski atak na konsulat w Damaszku. W wyniku negocjacji z maja Iran zgodził się na wymianę części załogi. Choć Iran twierdził, że załoga została uwolniona, część marynarzy pozostawała jednak w niewoli aż do zeszłego weekendu.
Iran tłumaczył swoje działania „naruszeniem prawa morskiego” i sugerował, że statek ma powiązania z Izraelem. MSC Aries jest czarterowany przez MSC Mediterranean Shipping Company od Gortal Shipping, spółki stowarzyszonej z Zodiac Maritime, której współwłaścicielem jest izraelski biznesmen Eyal Ofer.
Incydent ten odbił się szerokim echem w globalnej branży żeglugowej, prowadząc do pilnego wspólnego apelu skierowanego do Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, António Guterresa. W liście podkreślono konieczność zwiększenia działań mających na celu ochronę bezpieczeństwa morskiego i zapewnienie ochrony niewinnym marynarzom: „Niewinni marynarze są zabijani, a inni przetrzymywani jako zakładnicy. To niedopuszczalne, zarówno na lądzie, jak i na morzu.”
Na tle tych wydarzeń wspierani przez Iran rebelianci Huti kontynuują ataki dronowe i rakietowe na statki handlowe na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej, solidaryzując się z Palestyńczykami w konflikcie izraelsko-palestyńskim. Incydent z kontenerowcem MSC Aries przypomina, jak kruche i skomplikowane jest środowisko operacyjne w regionie oraz jak pilnie potrzeba działań, które zapewnią bezpieczne i swobodne żeglowanie na wodach międzynarodowych.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.