Flota Północna: ćwiczebne strzelanie pociskami Kalibr na kole podbiegunowym
W pierwszym tygodniu grudnia rosyjska Flota Północna przeprowadziła ćwiczenia bojowe na Morzu Barentsa. Wzięły w nich udział co najmniej jeden okręt podwodny z napędem jądrowym, krążownik rakietowy Piotr Wielki oraz najnowsza rosyjska fregata rakietowa Admirał Gorszkow. Z ujawnionych informacji wynika, że Rosjanie z pokładu fregaty oraz okrętu podwodnego odpalili rakiety manewrujące systemu Kalibr, które trafiły w cel lądowy oddalony o ponad 700 kilometrów.
Pierwszą informację o ćwiczeniach Floty Północnej na Morzu Barentsa rosyjskie służby prasowe podały 4 grudnia. Tego dnia wydano komunikat mówiący, że wchodzący w skład floty okręt podwodny z napędem jądrowym SSBN Siewierodwińsk (to jednostka projektu 885 Jasień, mówi się również o okrętach podwodnych typu Siewierodwińsk), przenoszący pociski manewrujące systemu Kalibr.
Z oficjalnych informacji wynika, że ćwiczenie, które przeprowadziła załoga okrętu, polegało na zajęciu wyznaczonej pozycji w specjalnie wyznaczonej strefie na Morzu Barentsa oraz odpaleniu pocisków manewrujących na cel lądowy w pozycji wynurzonej. Cel znajdował on na poligonie rakietowym Cziża na Półwyspie Kanin. Rosyjskie służby prasowe podały, że cel był oddalony o ponad 700 km od miejsca odpalenia salwy pocisków Kalibr.
Okręt podwodny Siewierodwińsk to pierwsza jednostka projektu 885, którą otrzymała rosyjska marynarka wojenna. Okres pomiędzy rozpoczęciem budowy tego prototypowego okrętu a wprowadzeniem go do linii wyniósł 20 lat: budowa ruszyła w grudniu 1993 roku, a służbę we Flocie Północnej okręt rozpoczął w grudniu 2013 roku. Obecnie Rosjanie budują pięć kolejnych okrętów podwodnych tego typu.
[powiazane1]
Okręt podwodne projektu 885 Siewierodwińsk ma 120 metrów długości i 15 metrów szerokości. Jego wyporność w zanurzeniu to 11,8 tys. ton. Załogę stanowi 90 oficerów i marynarzy. To jednostka wyposażona w napęd jądrowy. Według zagranicznych mediów branżowych okręt Siewierodwińsk należy do najlepiej wyciszonych jednostek podwodnych na świecie. Według części źródeł ich wyciszenie ma przewyższać to zastosowane w amerykańskich jednostkach podwodnych typu Improved Los Angeles.
Podstawowym zadaniem bojowym, do których zostały zaprojektowane okręty podwodne typu Siewierodwińsk, jest skryte podejście do określonej strefy oraz wykonanie strategicznego ataku przy użyciu pocisków manewrujących. Według oficjalnych informacji, jednostki projektu 885 mogą przenosić po osiem czterokomorowych lub po osiem pięciokomorowych wyrzutni pionowego startu dla rakiet manewrujących systemu Oniks oraz Kalibr.
Również 4 grudnia rosyjskie służby prasowe podały, że ćwiczebny rejs na Morze Barentsa pdbyła prototypowa fregata rakietowa projektu 22350 Admirał Gorszkow, która na uzbrojenie marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej weszła latem tego roku. Ćwiczenie, które przeprowadziła załoga okrętu, obejmowało sprawdzenie systemów okrętowych oraz systemów uzbrojenia. Bojowa część treningu dotyczyła obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, a także śledzenia i zwalczania okrętu podwodnego.
Najważniejszym punktem ćwiczenia było jednak wykonanie ataku na cel lądowy przy wykorzystaniu pocisków manewrujących systemu Kalibr. Podobnie jak w przypadku atomowego okrętu podwodnego Siewierodwińsk, fregata Admirał Gorszkow osiągnęła wyznaczone położenie na Morzu Barentsa, a następnie wykonała atak na cel lądowy. Znajdował on się również na terenie poligonu rakietowego Cziża. Odległość do celu: ponad 700 km. Po wykonaniu zadania ćwiczebnego najnowsza fregata rosyjskiej floty wojennej powróciła do głównego portu Floty Północnej w Siewieromorski nad Zatoką Kolską w pobliżu Murmańska.
Jak już pisaliśmy na Portalu Stoczniowym, ćwiczenia obejmujące także wykorzystanie systemów rakietowych, załoga fregaty Admirał Gorszkow przeszła ostatnio we wrześniu. Odbyły się one również na Morzu Barentsa.
[powiazane2]
Admirał Gorszkow to okręt prototypowy. Do tej pory rosyjska marynarka wojenna zamówiła w sumie sześć takich jednostek. Trzy z nich są już budowane w Stoczni Północnej w Petersburgu. Jeżeli prace produkcyjne dotyczące drugiej jednostki zostaną zrealizowane według założonego harmonogramu, a próby morskie pójdą dobrze, wejdzie ona do służby w przyszłym roku. Z dotychczasowych informacji wynika, że druga fregata projektu 22350 również wzmocni Flotę Północną.
Szczegółowo o nowym typie fregaty w rosyjskiej marynarki wojennej piszemy w tych artykułach.
Z kolei wcześniej, w połowie listopada, również na Morzu Barentsa, trening bojowy odbyła załoga krążownika rakietowego projektu 1144 Piotr Wielki. To jedna z dwóch jednostek tego typu, którymi dysponuje marynarka wojenna Federacji Rosyjskiej.
[powiazane3]
Z ujawnionych informacji wynika, że załoga tego potężnego okrętu (252 metry długości) przeprowadziła ćwiczenie zwalczania okrętów podwodnych. W operacji ćwiczebnej, poza jednostką podwodną, wzięły udział dwa okręty nawodne (nie ujawniono, o jaką jednostkę chodzi obok krążownika Piotra Wielkiego), których zadaniem było wyśledzenie i zniszczenie jednostki podwodnej z napędem jądrowym. Trening zakładał wykorzystanie dwóch typów uzbrojenia: torped oraz rakiet przeciwokrętowyh RPK-6 Vodopad w wersji do zwalczania okrętów podwodnych.
5 grudnia w Rosji odbyło się VII Międzynarodowe Forum Arktyczne, które zorganizowano pod hasłem „dzisiaj i w przyszłości”. W panelu dyskusyjnym, dotyczącym bezpieczeństwa w regionie polarnym, udział wziął dowódca rosyjskiej Floty Północnej admirał Nikołaj Jewmenow. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że głównym zadaniem Floty Północnej jest obrona kraju i jego północnej granicy oraz ochrona narodowych interesów Rosji w Arktyce. Podkreślił też, że flota bierze udział w zabezpieczeniu transportu w oraz ochronie interesów ekonomicznych, które Federacja Rosyjska ma w regionie arktycznym.
Podpis: łp
Related Posts
- Ghost Shark kontra Bałtyk – czy Polska powinna postawić na własne drony?
- Masowiec „Manitoulin” w lodowym potrzasku na jeziorze Erie
- Rosyjskie tankowce zmieniają bandery, próbując obejść sankcje
- Ratownik – przyszła jednostka ratownicza dla Marynarki Wojennej RP
- USA uderzają w rosyjską „flotę cieni” – nowe surowe sankcje
Subskrybuj nasz newsletter!
O nas
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Najpopularniejsze
Poprzedni artykuł:
Następny artykuł:
Portal Stoczniowy 2022 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Portal Stoczniowy chroni prywatność i dane osobowe swoich pracowników, klientów i kontrahentów. W serwisie wdrożone zostały procedury dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz stosowane są jednolite zasady, zapewniające najwyższy stopień ich ochrony.