Subskrybuj nasz newsletter!
O nas
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Na dzisiaj zaplanowano przybycie do Portu Gdynia sześciu okrętów wojennych ze Stałego Zespołu Sił Morskich NATO – SNMG 1 (Standing NATO Maritime Group One). W skład zespołu wchodzą polska fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski oraz niszczyciel US Navy. NATO-wscy marynarze pozostaną w Gdyni przez okres świąteczny, a 3. Flotylla Okrętów poinformowała, że jednostki zostaną udostępnione do zwiedzania w sobotę i niedzielę.
Jednostki Stałego Zespołu Sił Morskich NATO – SNMG1 pozostaną w Gdyni aż do wtorku 23 kwietnia. Zespół składa się z sześciu jednostek. Flagowym okrętem grupy jest amerykański 155-metrowy niszczyciel typu Arleigh Burke w wersji Flight IIA. To USS Gravely, który do służby w US Navy wszedł w listopadzie 2010 roku.
Oprócz niszczyciela amerykańskiej marynarki wojennej w zespole pływają cztery fregaty. Są to hiszpańska 146-fregata typu F-110 ESPS Almirante Juan De Borbon (okręty zbudował hiszpański holding stoczniowy Navantia, służby on w hiszpańskiej flocie od grudnia 2003 roku), turecka fregata typu Gabya TCG Gokova (faktycznie to fregata typu Oliver Hazard Perry, turecka marynarka przejęła jednostką od US Navy w 2002 roku), polska fregata ORP Gen. K. Pułaski (to jednostka typu Oliver Hazard Perry, przejęta od Amerykanów w 2000 roku) oraz należąca do Royal Navy fregata typu 23 HMS Westminster (okręt służy w brytyjskiej flocie od 1994 roku, ale w 2014 roku przeszedł poważną modernizacją). Skład NATO-wskiego zespołu okrętów uzupełnia zaopatrzeniowy okręt Deutsche Marine – FGS Rhon. To leciwa jednostka, pływająca w niemieckiej flocie od 1977 roku.
Jednostki pływające w zespole są zdolne do realizacji misji różnego typu od monitorowania żeglugi, kontrolowania podejrzanych jednostek, poprzez prowadzenie akcji blokadowych oraz ewakuacji zagrożonej ludności, aż po stanowienie bazy wypadowej dla piechoty morskiej i jednostek sił specjalnych. Niszczyciel oraz fregaty wchodzące w skład SNMG1 są zdolne także do zwalczania okrętów nawodnych i podwodnych oraz samolotów. Dysponują one również systemami obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, które zapewniają im obronę własną przed napadami z powietrza.
Sam Stały Zespół Okrętów NATO został sformowany na początku 1968 roku. Pierwotnie nosił nazwę Stanavforlant (Standing Naval Force Atlantic – Stały Zespół Sił Morskich na Atlantyku). Na początku XXI wieku zespół został przemianowany na nazwę, którą nosi obecnie: Standing NATO Maritime Group 1. Grupa okrętów podlega Dowództwu Połączonych Sił Zbrojnych NATO na Atlantyku. Dzisiaj zespół stanowi część Sił Odpowiedzi NATO. Jest to jeden z dwóch stałych zespołów okrętów NATO.
– Wielonarodowy elitarny zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny – rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów kmdr ppor. Radosław Pioch przekazał Polskiej Agencji Prasowej. – Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich i są najlepiej wyszkolonym międzynarodowym zespołem uderzeniowym tego rodzaju na świecie – podkreślił.
3. Flotylla Okrętów poinformowała również, że podczas pobytu w Gdyni dowódca zespołu kontradmirał amerykańskiej marynarki wojennej Edward Cashman spotka się z dowódcą Centrum Operacji Morskich wiceadmirałem Krzysztofem Jaworski oraz dowódcą 3. Flotylli Okrętów kontradmirałem Mirosławem Jurkowlańcem.
Jak już wspomniano powyżej, okrętów NATO-wskiej grupy zostaną w Gdyni do najbliższego wtorku. Ich pobyt będzie też nie lada atrakcją dla turystów, ponieważ – jak oficjalnie poinformowała 3. Flotylla Okrętów – jednostki zostaną udostępnione do zwiedzania. Poniżej znajduje się harmonogram udostępniania poszczególnych okrętów do zwiedzania w Porcie Gdynia:
Podpis: am
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Portal Stoczniowy 2022 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Portal Stoczniowy chroni prywatność i dane osobowe swoich pracowników, klientów i kontrahentów. W serwisie wdrożone zostały procedury dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz stosowane są jednolite zasady, zapewniające najwyższy stopień ich ochrony.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.