HELMA-P: Nowa generacja laserowych systemów obrony antydronowej
Opublikowane:
29 czerwca, 2023
Fot. Fot. Francuska Marynarka Wojenna
HELMA-P, zaawansowany system broni laserowej opracowany przez CILAS i Grupę Ariane, stanowi nową generację technologii obrony antydronowej. Po udanych testach na morzu przeprowadzonych przez francuską marynarkę w czerwcu tego roku, HELMA-P staje się symbolem nowej ery w dziedzinie obrony morskiej.
W dniach 12 – 14 czerwca 2023 roku, francuska Agencja Zakupów Obronnych (DGA), Marynarka Wojenna i CILAS przeprowadziły serię testów na pokładzie niszczyciela Forbin na Morzu Śródziemnym dla systemu HELMA-P (High energy laser for multiple applications – power) – lasera zaprojektowanego do zwalczania dronów. System HELMA-P, który został już z powodzeniem przetestowany na lądzie w 2020 i 2021 roku, okazał się równie skuteczny, w neutralizowaniu wrogich dronów na morzu. Te testy otwierają drogę do dalszego rozwoju prototypu z perspektywą długoterminowej integracji na okrętach francuskiej Marynarki Wojennej.
Testy te są częścią programu przeciwdziałania dronom (LAD) prowadzonego przez DGA, którego celem jest opracowanie prototypu broni laserowej z demonstratora HELMA-P1. Wykorzystanie dronów w operacjach stanowi istotny postęp w działaniach wojennych, zwłaszcza w kontekście walki morskiej. Na morzu drony mogą być wykorzystywane do monitorowania, utrudniania działań przeciwnika lub niszczenia wrogich jednostek i samolotów.
Na Paris Air Show 2023 firma CILAS zaprezentowała przyszłą wersję wieży HELMA-P. Będzie ona dostępna od 2025 roku i różni się kształtem w porównaniu do prototypu, a dodatkowo zostanie wyposażona w kamerę noktowizyjną.
System HELMA-P został opracowany we współpracy pomiędzy CILAS i Grupą Ariane. Prace nad systemem rozpoczęły się w 2017 roku i trwały do 2019 roku. System składa się z 2-osiowej wieży z szeregami czujników optycznych i samej broni laserowej, która ma moc 2 KW. Tę wieżę obsługuje operator za pomocą interfejsu. Na Paris Air Show 2023 firma CILAS zaprezentowała przyszłą wersję wieży HELMA-P, która będzie dostępna od 2025 roku. Może ona dosięgnąć celów o pułapie nawet 1 kilometra, co stanowi 3 do 4 razy większy zasięg w porównaniu do konkurencyjnych technologii.
Rozpoczęte w 2020 roku testy przeprowadzane przez DGA przyniosły lepsze wyniki niż oczekiwano, co zdaniem menedżera projektu inżynieryjnego budzi nadzieję, że ten eksperymentalny system będzie w pełnej gotowości operacyjnej do roku 2024.
Oprócz zwalczania dronów, celem jest również przetestowanie systemu wobec innych asymetrycznych zagrożeń, takich jak pływające obiekty na morzu oraz szybkie łodzie motorowe FIAC. Ponadto, system będzie badany pod kątem zdolności do zakłócania optycznego oraz dezaktywacji anten wykorzystywanych w komunikacji i nawigacji.
System HELMA-P stanowi nie tylko przykład niewiarygodnych możliwości technologicznych, ale także symbol ewolucji w dziedzinie obrony morskiej. Jego zdolność do neutralizacji dronów i innych asymetrycznych zagrożeń na morzu stawia go na czele innowacji.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.