HNLMS Karel Doorman w operacji Aspides na Morzu Czerwonym
Opublikowane:
1 maja, 2024
Fot. Wikipedia
Holenderska Marynarka Wojenna wysłała okręt wsparcia logistycznego HNLMS Karel Doorman na Morze Czerwone, aby wspierać bezpieczeństwo morskie w ramach europejskiej operacji Aspides. Operacja ta ma kluczowe znaczenie dla stabilności regionu, zagrożonego zbrojnymi atakami jemeńskiej grupy terrorystycznej Huti.
Ministerstwo Obrony Niderlandów poinformowało 24 kwietnia 2024 roku, że okręt wsparcia HNLMS Karel Doorman rozpocznie swoje działania na Morzu Czerwonym w nadchodzącym miesiącu i będzie stacjonował w tym regionie aż do końca sierpnia. Jako integralna część operacji Aspides, HNLMS Karel Doorman będzie wspierał jednostki operujące na tych wodach, co wzmocni bezpieczeństwo na kluczowych szlakach żeglugowych.
Te działania wpisują się w szerszy kontekst zaangażowania Królewskiej Holenderskiej Marynarki Wojennej (Koninklijke Marine) która intensywnie uczestniczy w operacjach morskich, co w ostatnim czasie zaowocowało rozmieszczeniem fregaty HNLMS Tromp jako okrętu flagowego Stałej Grupy Morskiej NATO 1 (SNMG1).
Koninklijke Marine bierze także udział w operacjach grupy zadaniowej Joint Expeditionary Force – Maritime (JEF-M), zwiększającej bezpieczeństwo na północnym Atlantyku i chroniącej krytyczną infrastrukturę podmorską. Współpraca międzynarodowa ma na celu przygotowanie na potencjalne zagrożenia oraz wzmocnienie bezpieczeństwa regionalnego. W kontekście strategicznym, niedawna zmiana dowództwa nad Morską Grupą Zadaniową NATO z Holandii na Niemcy umacnia rolę NATO w regionie Morza Bałtyckiego.
W wyniku zagrożenia atakami Huti, międzynarodowe firmy żeglugowe zostały zmuszone do zmiany tras swoich statków handlowych, które teraz omijają region, przepływając wokół południowej Afryki przez Przylądek Dobrej Nadziei, co znacząco wpływa na koszty i czas tranzytu. To skłoniło kraje Europy i USA do zacieśnienia współpracy, mającej na celu wzmocnienie bezpieczeństwa na tych wodach.
Okręt HNLMS Karel Doorman, o długości 204,7 metra, szerokości 30,4 metra i wyporności 27 800 ton, dysponuje także 200 metrami linii ładunkowej dla pojazdów. Jest to jednostka nie tylko specjalizująca się w operacjach desantowych i wsparciu logistycznym, ale także służąca jako mobilne źródło paliwa dla innych okrętów. Jego wielkość pozwala na prowadzenie również innych misji związanych m.in. z operacjami humanitarnymi, ratowniczymi lub jako pływający szpital.
Dzięki napędowi spalinowo-elektrycznemu, HNLMS Karel Doorman jest zdolny do operowania na długich dystansach, co jest kluczowe w wymagającym środowisku Morza Czerwonego. Na okręcie znajduje się zaokrętowany śmigłowiec transportowy Cougar, dysponuje obszerną pojemnością ładunkową, co umożliwia transport oddziałów piechoty morskiej. Te zasoby pozwalają wspierać zarówno misje wojskowe, jak i humanitarne.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.