Isaac Peral: Rewolucja koncernu Navantia w wojnie podwodnej
Opublikowane:
2 grudnia, 2023
Fot. portalstoczniowy.pl
30 listopada, w malowniczych okolicznościach Arsenalu w Kartagenie, rozbrzmiały echa nowego rozdziału w historii hiszpańskiej marynarki wojennej. Hiszpańska stocznia Navantia, przekazała Armada Española klucz do nowego królestwa podwodnego – konwencjalnego okrętu podwodnego Isaac Peral. Okręt typu S-80 Plus, jest pierwszą z czterech jednostek który stanowi nie tylko odrodzenie technologiczne, ale także symboliczny powrót Hiszpanii do ścisłej czołówki morskiej potęgi podwodnej.
Isaac Peral, nazwany na cześć legendarnego wynalazcy i żeglarza, jest odpowiedzią na współczesne wyzwania morskiej dominacji. Jego wejście do służby to kamień milowy – pierwszy w pełni hiszpański projekt okrętu podwodnego od niemal czterech dekad, a także świadectwo zdolności konstruktorskich Navantii.
Inżynierowie Navantii zastosowali innowacyjne rozwiązania, które wyznaczają nowe standardy w dziedzinie wojny podwodnej. System BEST (Bio-Ethanol Stealth Technology), będący częścią napędu AIP (Air Independent Propulsion), to rewolucyjna technologia, zapewniająca okrętom dłuższe przebywanie pod wodą i większą skrytość. Prace nad systemem BEST wkraczają w końcową fazę, a jego montaż rozpocznie się od trzeciej jednostki tej serii.
Okręt, którego wodowanie odbyło się 7 maja 2021 roku, został ochrzczony przez księżnę Asturii Eleonorę. Ta ceremonia nie była tylko aktem tradycji, ale także symbolem narodowej dumy i technologicznego postępu. Po intensywnych próbach morskich, w tym zanurzeniu na maksymalną głębokość i testach masztu ssania chrap, okręt jest teraz gotowy do dalszych testów które przeprowadzać będzie Armada Española.
Isaac Peral, o długości 80,81 m i wyporności 2965 ton, jest arsenałem morskim. Wyposażony w sześć wyrzutni torpedowych standardu NATO 533 mm, jest zdolny do wystrzeliwania ciężkich torped, pocisków przeciwokrętowych, a także do integracji pocisków manewrujących do zwalczania celów na lądzie. Jego zaawansowany system hydrolokacyjny, w tym aktywno-pasywne anteny i holowana antena liniowa, znacznie rozszerza jego zdolności wykrywania i obserwacji.
Navantia, współpracując z francuskim Senerem, pracuje również nad bateriami litowo-jonowymi, które w połączeniu z AIP znacząco zwiększą możliwości operacyjne okrętu. To pokazuje dążenie Navantii do ciągłego ulepszania i innowacji, co przekłada się na wzrost efektywności i skuteczności okrętu.
Ponadto, okręty typu S-80 mogą być obsługiwane przez zredukowaną załogę liczącą tylko 32 osoby bez zmniejszania ich zdolności operacyjnych. Program S-80 rozwija się dynamicznie, kolejne jednostki S-82, S-83 i S-84 są w zaawansowanym etapie budowy. Hiszpańskie okręty podwodne typu S-80 przyciągają dużą uwagę na międzynarodowym rynku.
W ostatnich dekadach, hiszpańska marynarka wojenna zmagała się z koniecznością modernizacji swojej floty podwodnej, aby sprostać rosnącym wymaganiom nowoczesnego środowiska operacyjnego. Proces budowy okrętu Isaac Peral rozpoczął się w 2005 roku, z planowaną datą dostawy pierwotnie ustaloną na 2011 rok. Jednak w 2013 roku odkryto poważną wadę konstrukcyjną, co wymagało zmiany projektu co znacznie wydłużyło czas budowy, przesuwając datę ukończenia co najmniej do 2017 roku, która także okazała się niewykonalna.
Te opóźnienia miały znaczący wpływ na operacyjność floty, pozostawiając marynarkę wojenną z jednym okrętem podwodnym, Tramontana (S-74), i ograniczając jej możliwości operacyjne. Reakcja na wykryte wady była jednak szybka i zdecydowana, co świadczy o determinacji w utrzymaniu wysokich standardów bezpieczeństwa i skuteczności nowych jednostek we flocie podwodnej Armada Española.
Isaac Peral, jako piąty okręt podwodny Armada Española noszący tę nazwę, nie tylko kontynuuje dziedzictwo słynnego hiszpańskiego wynalazcy i inżyniera, Isaaca Perala, który był pionierem w dziedzinie konstrukcji okrętów podwodnych, ale także otwiera nową stronę w historii morskiej dominacji podwodnej Hiszpanii. Ten nowoczesny okręt jest symbolem technologicznego postępu i narodowej dumy, łącząc w sobie historię i przyszłość hiszpańskiej marynarki wojennej.
Okręt podwodny Isaac Peral (S-81) typu S-80 Plus, dzięki swoim zaawansowanym osiągom oraz przejściu wszystkich wymagań dla hiszpańskich sił morskich, jest atrakcyjną opcją dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Orka. Jego wejście do służby otwiera perspektywy na międzynarodową współpracę oraz rozwój potencjału obronnego Polski poprzez nowoczesne technologie w dziedzinie wojny podwodnej.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.