Jak powstają przyłbice ochronne w Akademii Marynarki Wojennej?
Opublikowane:
6 kwietnia, 2020
Jak powstają przyłbice ochronne w Akademii Marynarki Wojennej? Jak wygląda proces ich produkcji? Na te pytania odpowiadamy w krótkim filmie, który stworzył podchorąży – student wojskowy Akademii Marynarki Wojennej. Uczelnia wyprodukowała już prawie 250 przyłbic ochronnych, które sukcesywnie przeznacza dla personelu medycznego w szpitalach, przychodniach lekarskich, ale i nie tylko.
Zapraszamy do obejrzenia filmu na kanale AMW:
Film pokazuje proces powstawania elementów do przyłbic, od projektu po druk. Wszystko powstaje w Laboratorium Podstaw Techniki. Tam też podchorążowie składają przyłbice w całość. Autorem filmu jest mar. pchor. Mateusz Kuźnicki, student I roku Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich kierunku systemy informacyjne w bezpieczeństwie.
Uczelnia przystąpiła do akcji www.drukarzedlaszpitali.pl 25 marca i od tej pory 24h na dobę rozpoczęła się produkcja elementów do przyłbic. Na początku uruchomiono 4 drukarki 3D, które wytwarzają poszczególne części. Teraz do aukcji w uczelni przyłączyła się również grupa wolontariuszy. I tak Grzegorz Rompa absolwent AMW pożyczył swoją drukarkę 3D. Kolejny wolontariusz to Grzegorz Talar, który drukuje dla nas elementy. Jest absolwentem Zarządzania i Inżynierii Produkcji na AGH w Krakowie. Jego projekt inżynierski pokazywał zastosowanie druku 3D w przemyśle. Obecnie student Finansów i Rachunkowości na Uniwersytecie Gdańskim. Najmłodszy wolontariusz to 15-letni Marceli Garstka, który drukuje dla uczelni elementy. Na co dzień jest uczniem X LO w Gdyni, wśród jego zainteresowań znajdziemy oczywiście projektowanie i druk 3d, ale także windsurfing, rysowanie i strzelectwo. Sam o sobie mówi „z drukiem 3d zapoznałem się około 5 lat temu, już wtedy moje projekty były bardzo dobre jak na zerowe doświadczenie. Rok temu dostałem się na ponad 3 tygodniowe warsztaty techniczne, gdzie nauczyłem się między innymi obsługi drukarek oraz dowiedziałem się jak projektować profesjonalnie . W tym samym roku zacząłem pomagać innym ludziom między innymi poprzez wolontariaty zatem możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym jest przyjemnym zajęciem”.
Po wydruku elementów przyłbice są składane przez podchorążych w Laboratorium Podstaw Techniki. Warto zaznaczyć, że bezpłatnie szyby do przyłbic dostarcza firma Plastic Display z Tczewa. Natomiast materiały do druku finansuje Akademia Marynarki Wojennej oraz co ważne uruchomiona została zbiórka pieniędzy wśród społeczności akademickiej, gdzie już uzbierało się ponad 10 tysięcy złotych. Część osób przekazuje materiały w naturze, co oczywiście też ma sporą wartość.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.