Subskrybuj nasz newsletter!
O nas
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Kongsberg Defence & Aerospace (KONGSBERG) podpisał kontrakt z Australią na dostarczenie pocisku Naval Strike Missiles (NSM) dla Royal Australian Navy (RAN), który zastąpi używany pocisk przeciwokrętowy RGM-84 Harpoon Block II na fregatach typu ANZAC i niszczycielach typu Hobart Royal Australian Navy (RAN).
W 2022 roku Commonwealth of Australia ogłosił wybór pocisku NSM firmy KONGSBERG do zastąpienia pocisków przeciwokrętowych RGM-84 Harpoon Block II. Wymiana Harpoon’a jest częścią wartego 3,5 mld AUD (2,61 mld USD) pakietu przyspieszonej modernizacji uzbrojenia Australijskich Sił Obronnych (ADF) ogłoszonego 5 kwietnia.
Jest to znaczący kamień milowy na drodze do dostarczenia nowoczesnej, skutecznej i zdolnej do przetrwania zdolności pocisków precyzyjnego rażenia dla Royal Australian Navy. Realizacja tego kontraktu będzie możliwa dzięki ścisłej współpracy pomiędzy Kongsberg Defence & Aerospace, australijskim przemysłem i Commonwealth.
Eirik Lie, prezes Kongsberg Defence & Aerospace
Czytaj więcej: https://portalstoczniowy.pl/kanal-kilonski-otwarty-po-usunieciu-wycieku-ropy/
KONGSBERG jest zaangażowany w rozwój zdolności w zakresie wsparcia swoich systemów poprzez transfer wiedzy i możliwości produkcji w Australii. Kontrakt ten będzie zawierał znaczącą zawartość australijską dla programu tej natury, dostarczoną przez Kongsberg Defence Australia i jego rosnącą sieć australijskich dostawców.
Wybór NSM Block 1A jako preferowanego rozwiązania do zastąpienia Harpoon’a jest elementem realizacji programu Sea 1300. Utworzony w ramach planu rozwoju sił morskich program dotyczy skonsolidowania rozwoju i zarządzania bronią kierowaną dla Królewskiej Australijskiej Marynarki Wojennej. Sea 1300 należy do szerokiego klastra programów rozwoju zdolności bojowych RAN, które mają być finansowane w ramach 20-letniego programu inwestycyjnego o wartości 24 mld AUD ogłoszonego w styczniu 2021 r.
O Naval Strike Missile (NSM)
Naval Strike Missile to precyzyjna broń uderzeniowa dalekiego zasięgu, która poszukuje i niszczy okręty przeciwnika na dystansie większym niż 180 km. Pocisk wykorzystuje nawigację inercyjną, GPS i terenową oraz naprowadzanie w podczerwieni (z bazą danych celów na pokładzie pocisku).
NSM jest bardzo elastycznym systemem, który może być wystrzeliwany z różnych platform przeciwko różnym celom na morzu i lądzie. Konstrukcja i wysoki stosunek ciągu do masy dają pociskom NSM wyjątkowo dobrą manewrowość.
Pocisk jest całkowicie pasywny i udowodnił swoje doskonałe zdolności do poruszania się po morzu, a dzięki zaawansowanym manewrom terminalnym przetrwa obronę powietrzną przeciwnika. Autonomiczne rozpoznawanie celów (ATR) przez szukacz zapewnia wykrycie, rozpoznanie i trafienie właściwego celu, zarówno na morzu, jak i na lądzie.
Czytaj też: https://portalstoczniowy.pl/morska-grupa-zadaniowa-przeprowadza-operacje-zwalczania-piractwa-w-somalii/
NSM to pocisk przeciwokrętowy piątej generacji, produkowany przez firmę Kongsberg i zarządzany w USA przez firmę Raytheon. NSM osiągnął początkową zdolność operacyjną na norweskich fregatach typu Fridtjof Nansen i korwetach typu Skjold w 2012 roku.
Australia została 12. i najnowszym klientem Naval Strike Missile w grudniu 2022 roku, dołączając do marynarek Norwegii, Polski, Malezji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych (zarówno dla US Navy, jak i USMC), Rumunii, Kanady, Australii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
WYMIARY
Długość – 3,96 metra
Średnica – 0,69 metra, rozpiętość skrzydeł 1,31 metra
Masa – 412 kg
PARAMETRY TECHNICZNE
Prędkość – 0,9 Macha
Zasięg pocisku – 180 km
Źródło: Kongsberg Defence & Aerospace
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Portal Stoczniowy 2022 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Portal Stoczniowy chroni prywatność i dane osobowe swoich pracowników, klientów i kontrahentów. W serwisie wdrożone zostały procedury dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz stosowane są jednolite zasady, zapewniające najwyższy stopień ich ochrony.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.