Lotniskowiec Royal Navy na Indo-Pacyfiku w 2025 roku
Opublikowane:
22 maja, 2023
W 2025 r. Wielka Brytania wyśle lotniskowiec Royal Navy w rejon Indo-Pacyfiku – o takich planach poinformował brytyjski premier, Rishi Sunak. Decyzja o rozmieszczeniu Lotniskowcowej Grupy Uderzeniowej składającej się z m. in. z flagowego lotniskowca Royal Navy Queen Elizabeth na wody Oceanu Spokojnego ma na celu zacieśnienie więzi obronnych z Japonią i innymi krajami z tego regionu.
Planowane działania, które przewidują użycie jednego z dwóch 65 000-tonowych lotniskowców Royal Navy, zostały ogłoszone w czwartek, w przeddzień szczytu G7 w Hiroszimie. 18 maja, Sunak wraz z japońskim odpowiednikiem, Fumio Kishida, postanowili zawrzeć tzw. „Porozumienie z Hiroszimy”. Umowa ta zakłada szeroko zakrojoną współpracę – począwszy od kwestii bezpieczeństwa, poprzez aspekty gospodarcze i obronne, na technologicznych skończywszy.
Zakrojona na szeroką skalę strategia Wielkiej Brytanii, polegająca na rozwijaniu działań gospodarczych i obronnych w kierunku regionu Indo-Pacyfiku, jest reakcją na rosnącą agresję ze strony Chin. W ostatnim półroczu, Brytyjczycy finalizowali negocjacje dotyczące przystąpienia do kompleksowej umowy o Partnerstwie Trans-Pacyficznym, uruchomili brytyjsko-japońsko-włoski program odrzutowców bojowych szóstej generacji, a także podpisali umowę o wzajemnym dostępie do obrony z Japonią.
Zgodnie z brytyjskim oświadczeniem, dodatkowo, w ramach „Porozumienia z Hiroszimy”, planowane jest zwiększenie współpracy w obszarze cyberprzestrzeni. Podczas wizyty Sunaka w Japonii potwierdzono zamiar zwiększenia liczby brytyjskich żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach wojskowych Vigilant Isles. W tych ćwiczeniach uczestniczyć będzie około 170 żołnierzy, w tym jednostki 1 Royal Gurkha Rifles i 16 Air Assault Brigade.
Jak podkreślił Sunak, ta umowa stanowi kolejne etapy w ewoluującej współpracy z Tokio. Detali dotyczących przyszłego rozmieszczenia nowego lotniskowca na razie nie ujawniono. Jednakże jest pewne, że Lotniskowca Grupa Uderzeniowa będzie składać się z jednostek eskorty morskiej oraz wielozadaniowych samolotów o krótkim starcie i pionowym lądowaniu – F-35BT, które będą współpracować z Japońskimi Siłami Samoobrony, a także z innymi marynarkami wojennymi na obszarze tego regionu.
Nie jest to debiut lotniskowca typu Queen Elizabeth od Royal Navy w tym regionie. W roku 2021, na swojej pierwszej misji, HMS Queen Elizabeth wszedł na wody Indo-Pacyfiku, stając na czele Lotniskowcowej Grupy Uderzeniowej Global Carrier Strike Group 21.
Wówczas na pokładzie lotniskowca Royal Navy rozmieszczono eskadrę samolotów welozadaniowych F-35B amerykańskiej piechoty morskiej, obok brytyjskich odrzutowców.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.