[powiazane1]
Ocena obu agencji odnosiła się do trwające dwa lata pierwszej części fazy koncepcyjnej. Kolejny etap programu FC/ASW (future cruise/anti-ship weapon) dotyczyć ma wyboru najbardziej obiecującej koncepcji, która spełni wymogi stawiane przez siły zbrojne obu państw, w szczególności zaś marynarek wojennych i sił powietrznych.
Głównym celem programu FC/ASW jest zastąpienie manewrujących pocisków rakietowych Storm Shadow / SCALP będących obecnie na wyposażeniu sił zbrojnych Wielkiej Brytanii i Francji, a także pocisków przeciwokrętowych Exocet i Harpoon, znajdujących się w arsenałach odpowiednio Francji i Wielkiej Brytanii.
Obecnie planuje się przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań zaproponowanych koncepcji w celu zidentyfikowania rozwiązań, które zostaną wybrane na koniec tej fazy w 2020 roku. Chodzi o znalezienie takich charakterystyk aby odpowiadały wymaganiom sił zbrojnych obu państw w zakresie rażenia okrętów przeciwnika na dalekich odległościach, zwalczania obrony powietrznej wroga oraz głębokiego i precyzyjnego uderzenia.
[powiazane2]
Ów druga część fazy ma na celu demonstrację niezbędnej dojrzałości opracowywanego pocisku i jego kluczowych elementów, po której nastąpi faza prac rozwojowych i samej produkcji, która ma mieć miejsce w 2024 roku. Chodzi o to aby nowy system mógł zastąpić istniejące pociski rakietowe zgodnie z przewidywaniami czasowymi.
Budżet finansowanej po połowie przez rządy Wielkiej Brytanii i Francji fazy koncepcyjnej programu FC/ASW ustalono na 100 mln euro. Rozpoczęła się ona w 2017 roku i ma trwać trzy lata. Prace nad nową bronią pozwolą stworzyć system uzbrojenia, który zwiększy możliwości przerwania, zasięg i skalę zniszczeń powodowanych przez pociski przeciwokrętowe oraz te służących do precyzyjnego rażenia odległych celów, wystrzeliwanych zarówno z platform morskich jak i powietrznych będących na wyposażeniu obu państw.
Podpis: km