Morska Farma Wiatrowa Baltica: PGE i Ørsted Wybierają firmę DNV do Certyfikacji
Opublikowane:
7 grudnia, 2023
Fot. Morska Farma Wiatrowa/AI
W ramach dążenia do zwiększenia bezpieczeństwa i niezawodności nadchodzących projektów morskich farm wiatrowych, Grupa PGE oraz Ørsted podjęły decyzję o współpracy z DNV. Jako globalny lider w dziedzinie zarządzania ryzykiem i certyfikacji, DNV został wybrany do nadzoru nad procesem certyfikacji kluczowych elementów konstrukcji farmy wiatrowej Baltica 2.
Projekt Baltica 2, który przewiduje instalację o mocy około 1,5 GW, ma za zadanie dostarczenie zielonej energii dla prawie 4 mln polskich gospodarstw domowych. W toku jest finalizacja kontraktacji wszystkich niezbędnych elementów takich jak morskie stacje transformatorowe, fundamenty, a także kable wewnętrzne i eksportowe.
Morska Farma Wiatrowa Baltica to największy morski projekt wiatrowy w Polsce pod względem mocy wytwórczych planowanych do zainstalowania. W tym roku sfinalizowaliśmy już kontraktację wszystkich elementów dla morskiej części projektu Baltica 2, którego oddanie do użytku planowane jest w 2027 roku. Kolejnym etapem był wybór firmy do certyfikacji projektu, w tym w zakresie zgodności projektowej i dopuszczenia do eksploatacji. Współpraca przy tym etapie z uznaną firmą z doświadczeniem w certyfikacji morskich projektów wiatrowych na całym świecie, z pewnością zapewni bezpieczeństwo i niezawodność eksploatacji największego projektu OZE w Polsce.
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej
Z kolei Agata Staniewska, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Poland, w tonie pełnym optymizmu, zwraca uwagę na strategiczne znaczenie Baltica 2 dla polskiej gospodarki. Podkreśla, że certyfikacja przez DNV który jest największym towarzystwem klasyfikacyjnym na świecie to krok milowy w zarządzaniu ryzykiem i zapewnieniu niezawodnej eksploatacji farmy.
DNV, z siedzibą w ponad 100 krajach i zatrudniającym w Polsce ponad 700 specjalistów, zajmie się certyfikacją wszystkich kluczowych elementów Baltica 2. Obejmie to turbiny, stacje transformatorowe, fundamenty oraz systemy kablowe, wszystko zgodnie z międzynarodowymi standardami i lokalnymi przepisami.
Baltica 2 jest jednym z dwóch – obok Baltica 3 – etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Ørsted i PGE planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do końca 2029 roku. Inwestorów czeka jeszcze podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID). Baltica 2 i Baltica 3 utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW, która znacząco przyczyni się do transformacji polskiej energetyki, dostarczając zieloną energię dla prawie 5,5 mln gospodarstw domowych w Polsce.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.