Morska Grupa Zadaniowa przeprowadza operację zwalczania piractwa w Somalii
Opublikowane:
5 stycznia, 2023
Fot. Combined Task Force 151/Twitter
Wielonarodowy zespół zadaniowy marynarki wojennej, którego zadaniem jest zwalczanie piractwa na wodach Somalii, przeprowadza pięciodniową operację mającą na celu zwiększenie obecności okrętów wojennych w tym regionie.
Obecność grupy zadaniowej ma na celu uświadomienie społeczności morskiej o ciągłym ryzyku dla żeglugi, pomimo zmniejszenia aktywności piractwa somalijskiego i wygaśnięcia kluczowego oznaczenia branżowego.
Skoncentrowana operacja, znana jako Mare Liberum, odbywa się w momencie, gdy branża żeglugowa usunęła z dniem 1 stycznia 2023 roku oznaczenie „obszaru wysokiego ryzyka” (HRA) dla zachodniej części Oceanu Indyjskiego, Zatoki Adeńskiej i południowej części Morza Czerwonego.
Operacja jest prowadzona przez grupę zadaniową – Combined Task Force 151 (CTF 151), która obecnie znajduje się pod dowództwem Brazylii. Grupa zadaniowa została utworzona w 2009 roku z określonym mandatem opartym na misjach zwalczania piractwa zgodnie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Działając wraz z siłami morskimi Unii Europejskiej w Somalii (EU NAVFOR) i innymi partnerami, CTF 151 pomaga w patrolowaniu, zalecanego przez społeczność międzynarodową, korytarza tranzytowego (IRTC) przez Zatokę Adeńską.
Dowództwo grupy zadaniowej (CTF) twierdzi, że operacja ta powinna służyć jako przypomnienie, że piractwo somalijskie nie zostało do końca wyeliminowane.
Strefa Wysokiego Ryzyka (HRA) na Oceanie Indyjskim została utworzona w 2010 roku w szczytowym okresie piractwa somalijskiego, kiedy to średnio co drugi dzień atakowano statek handlowy. Jednak dzięki skoordynowanym wysiłkom antypirackim, a także zwiększonemu wykorzystaniu prywatnie uzbrojonych ochroniarzy, poprawie warunków na lądzie oraz stosowaniu przez branżę wytycznych Best Management Practices 5, liczba incydentów piractwa zaczęła gwałtownie spadać, a swobodna żegluga handlowa została w większości przywrócona w tym regionie.
Według CTF 151, ostatni atak piratów w Basenie Somalijskim miał miejsce w kwietniu 2019 roku i ostatecznie zakończył się niepowodzeniem. Ostatni udany atak piracki miał miejsce wiosną 2017 roku, co było pierwszym od 2012 roku porwaniem.
Ponieważ Mare Liberum rozpoczęło się w środę, CTF 151 chciało przypomnieć branży żeglugowej, aby nie spuszczać gardy, i w dalszym ciągu przestrzegać instrukcję BMP 5 i nawigować przez Międzynarodowy Zalecany Korytarz Tranzytowy (IRTC) pomimo usunięcia oznaczenia HRA.
Operacja Mare Liberum ma zakończyć się 5 stycznia.
W tym okresie CTF 151 będzie koordynować wysiłek wielonarodowych zasobów takich jak statki, samoloty, elementy bezzałogowe, systemy satelitarne i organizacje morskie, które będą współpracować w obszarze obejmującym niektóre z najważniejszych na świecie szlaków żeglugowych, aby przyczynić się do swobodnej żeglugi morskiej, rozwinąć zdolność do regionalnego przywództwa i uspokoić społeczność międzynarodową.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.