Podczas trzeciej części naszej relacji z targów MSPO 2024 Portal Stoczniowy przygląda się nowoczesnym morskim systemom uzbrojenia zaprezentowanym przez norweski koncern Kongsberg. Firma, która obchodzi w tym roku 210-lecie istnienia, od długiego czasu współpracuje z marynarkami wojennymi na całym świecie, dostarczając zaawansowane technologicznie systemy uzbrojenia. Podczas targów w Kielcach Kongsberg zaprezentował nowoczesne systemy, które mogą znacząco podnieść zdolności Marynarki Wojennej RP w zakresie zwalczania celów morskich i lądowych.
Stoisko norweskiego Kongsberga na MSPO 2024 cieszyło się dużym zainteresowaniem znamienitych gości. Wśród odwiedzających byli między innymi prezydent Andrzej Duda oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, wiceministowie obrony narodowej Paweł Bejda i Stanisław Wziątek sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Marcin Kulasek, Prezes PGZ Krzyszof Trofiniak i wielu innych znamienitych gości
Stoisko Kongsberga przyciągnęło również przedstawicieli Marynarki Wojennej, w tym inspektora Marynarki Wojennej wiceadmirała Jarosława Ziemiańskiego, delegację z Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego (COM-DKM), na czele z wiceadmirałem Krzysztofem Jaworskim i komandorem Tomaszem Witkiewiczem, szefem Oddziału Operacyjnego COM-DKM, przedstawicieli Agencji Uzbrojenia na czele z Szefem Szefostwa Techniki Morskiej kmdr Piotrem Skóra oraz wielu innych znamienitych gości.
MSPO 2024: Kongsberg zaprezentował nowoczesne technologie morskie
W centrum uwagi znalazły się m.in. model nowej generacji pocisku rakietowego wystrzeliwanego z okrętów podwodnych NSM SL, projekt uniwersalnego okrętu dopasowanego do realizacji planowanych misji Vanguard Naval Vessel System oraz ORCCA Submarine Command System. Co więcej, współpraca Kongsberga z niemiecką ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) nad budową nowoczesnych okrętów podwodnych typu 212A w ramach wspólnego projektu Norwegii i Niemiec pokazuje, że Norwegowie rozwijają zaawansowane rozwiązania morskie na wielu płaszczyznach i dzięki temu utworzona przez nich spółka Jonit Venture Company uzyskała wyłączność na system ORCCA na wszystkie nowo budowane OP.
W ramach współpracy między Thyssenkrupp, Atlas Elektronik oraz Kongsberg opracowywany jest zaawansowany system bojowy dla konwencjonalnych okrętów podwodnych, który zostanie zastosowany na nowych jednostkach typu 212CD. System ten zapewni pełną percepcję otoczenia, umożliwiając załodze wykrywanie, identyfikację oraz analizę położenia obiektów. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, okręty te charakteryzują się niską sygnaturą, a także zwiększonym zasięgiem, prędkością i wytrzymałością, co pozwala na realizację misji na całym świecie. Współpraca między niemiecką a norweską marynarką wojenną dodatkowo zmniejsza koszty utrzymania oraz upraszcza logistykę i szkolenia.
Fot. Kongsberg
Pocisk Rakietowy NSM SL – nowa generacja środków rażenia planowanego na uzbrojenie Okrętów Podwodnych
Podczas MSPO 2024 firma Kongsberg zaprezentowała nową wersję pocisku NSM-SL (Naval Strike Missile Sub-Launch), przeznaczoną do rażenia celów morskich i lądowych z pokładów okrętów podwodnych. NSM-SL to rozwinięcie technologii rakietowej, która jest już wykorzystywana przez polskie siły zbrojne, ale teraz zyskała one nowe możliwości, umożliwiające integrację tego rozwiązania z nowszymi platformami okrętowymi. Ten pocisk typu „wystrzel i zapomnij” charakteryzuje się wysoką precyzją i zdolnością do operowania na dużych dystansach, które mogą wynosić nawet ponad 800 km. Współpracuje z innymi systemami z rodziny Kongsberg, co ułatwia integrację z istniejącymi systemami dowodzenia i kierowania ogniem, zapewniając skuteczniejsze uderzenia na dalekie odległości, zwiększając tym samym zdolności odstraszania potencjalnego przeciwnika.
Przedstawiona przez Kongsberg oferta doskonale wpisuje się w aktualne potrzeby naszych Sił Zbrojnych w tym szczególnie Marynarki Wojennej oraz stanowi skuteczną odpowiedź na wyzwania współczesnego pola walki.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.