Chińska administracja bezpieczeństwa morskiego Fujian przeprowadza trzydniową kontrolę na tajwańskich statkach handlowych w Cieśninie Tajwańskiej, które obejmują działania polegające na wchodzeniu na pokłady statków. Operacja rozpoczęła się w środę i ma zakończyć się w piątek.
Ta sytuacja zaostrza konflikt między dwoma krajami. Tajwan interpretuje to jako odwet za spotkanie prezydent Tsai Ing-wen z marszałkiem Izby USA Kevinem McCarthy w Kalifornii. Eskalacja napiętych stosunków przyczynia się do nasilenia długotrwałego konfliktu między Chinami i Tajwanem, który jest jednym z najważniejszych problemów w regionie Azji Wschodniej i ma wpływ na stabilność całego rejonu.
W obliczu tego napięcia między Chinami a Tajwanem, sytuacja ta staje się coraz bardziej niepokojąca. Konflikt między tymi krajami ma ogromny wpływ na stabilność Azji Wschodniej, co czyni go jednym z najważniejszych problemów w regionie.
Operacja chińskiej administracji bezpieczeństwa morskiego Fujian jest specjalną wspólną operacją patrolowania i inspekcji statków handlowych i barek w północnej i środkowej części Cieśniny Tajwańskiej.
Tajwan uważa te działania za nielegalne i złożył silny protest w Pekinie. Minister obrony wyspy, Chiu Kuo-cheng, potwierdził, że jakiekolwiek chińskie wejście na pokład tajwańskich statków byłoby nielegalne, ponieważ „wszystkie są częścią naszego terytorium”. Tajwańskie wojsko nie pozwoli Chinom na „jednostronne” wejście na pokład tajwańskich statków.
Jeśli strona kontynentalna będzie naciskać na podjęcie jednostronnych działań, stworzy to przeszkody dla normalnej wymiany między obiema stronami. Będziemy zmuszeni do podjęcia odpowiednich środków.
Biuro Morskie i Portowe tajwańskiego Ministerstwa Transportu
W ostatnich latach wzrosła liczba incydentów, które stanowią poważne wyzwanie dla Tajpej i mogą prowadzić do zaostrzenia napięć w regionie. Nie jest jasne, jakie konkretnie działania podejmie Tajwan w odpowiedzi na operację chińskiej administracji bezpieczeństwa morskiego Fujian, którą niektórzy analitycy uważają za nową taktykę w strategii „szarej strefy”, polegającej na próbie osłabienia Tajwanu poprzez naruszanie granic powietrznych.
W ostatnim czasie zanotowano wzrost liczby incydentów, które stwarzają poważne zagrożenie dla Tajpej oraz mogą doprowadzić do zaostrzenia sytuacji w regionie. Niemniej jednak, nie jest jeszcze jasne, jakie konkretne działania podejmie Tajwan w odpowiedzi na operację chińskiej administracji bezpieczeństwa morskiego Fujian, która przez niektórych analityków uważana jest za nową taktykę w strategii „szarej strefy” polegającej na osłabianiu Tajwanu poprzez naruszanie granic powietrznych.
Według eksperta wojskowego Chieha Chunga, celem prowadzonych przez Chiny inspekcji jest pokazanie, że są one w stanie skutecznie sprawować jurysdykcję na wschód od linii mediany. Jak powiedział Chung, te patrole mają również charakter „walki prawnej” przeciwko innym krajom. Jednocześnie, jeśli ich zasięg zostanie rozszerzony na wschód od linii mediany, może to naruszyć dotychczasowe porozumienie w sprawie tego obszaru.
W obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Chin, Tajwan powinien podjąć działania w sposób zdecydowany i skoordynowany, aby chronić swoje interesy narodowe i uniknąć eskalacji konfliktu. W tym celu, Tajwan może zwiększyć swoją obecność w regionie, poprzez wzmacnianie swojej obrony, a także poprawę stosunków dyplomatycznych z innymi państwami. Kraj ten powinien również zwiększyć swoją współpracę z USA i innymi sojusznikami, aby zapewnić sobie wsparcie w przypadku konfliktu z Chinami.
Podobne napięcie na morzu odnotowano po zeszłorocznej wizycie ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.