Niemcy dążą do zakończenia importu rosyjskiej ropy jeszcze w tym roku 
Opublikowane:
10 kwietnia, 2022
Fot. Magazyny Ropy Oiltanking w porcie w Hamburgu
Niemcy mogą zakończyć import rosyjskiej ropy jeszcze w tym roku, powiedział w piątek kanclerz Olaf Scholz, sygnalizując pilną potrzebę uwolnienia się największej gospodarki Europy od energii z Rosji po jej inwazji na Ukrainę.
„Aktywnie pracujemy nad uniezależnieniem się od importu rosyjskiej ropy i sądzimy, że uda nam się to zrobić w tym roku” – powiedział Scholz podczas konferencji prasowej w Londynie z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem.
Unia Europejska zatwierdziła w tym tygodniu nowe sankcje wobec Rosji, w tym zakaz importu węgla od sierpnia. Po inwazji Rosji na sąsiednią Ukrainę 24 lutego Niemcy zintensyfikowały wysiłki, aby zmniejszyć swoje uzależnienie od importu rosyjskiej energii.
Rosyjska ropa naftowa stanowi obecnie 25 proc. niemieckiego importu, co oznacza spadek o 10 proc. przed inwazją. Import gazu został ograniczony do 40 proc. z 55 proc. Ponadto import rosyjskiego węgla kamiennego spadł do 25 proc. z 50 proc. przed inwazją.
Wstrzymanie importu rosyjskiego gazu jest trudniejsze dla Niemiec, które w pierwszym kwartale otrzymywały 40 proc. dostaw z Rosji. Niemcy chcą zmniejszyć udział rosyjskiego gazu do 24 proc. do lata bieżącego roku. Największa gospodarka Europy może jednak przestać polegać na rosyjskim gazie dopiero latem 2024 roku.
„Aktywnie pracujemy nad tym, aby uniezależnić się od konieczności importu gazu z Rosji” – powiedział Scholz.
„Jak można sobie wyobrazić, nie jest to takie proste, ponieważ najpierw trzeba zbudować infrastrukturę. A więc rurociągi do północnego wybrzeża Niemiec, porty regazyfikacyjne, które umożliwiają statkom LNG dostarczanie gazu do sieci gazowej w Niemczech” – dodał kanclerz.
W opublikowanym w piątek opracowaniu, Instytut Ekonomiczny DIW stwierdził, że Niemcy mogą być w stanie zapewnić sobie wystarczające dostawy gazu na nadchodzącą zimę bez importu z Rosji dzięki połączeniu alternatywnych dostawców i drastycznych środków oszczędności energii.
W badaniu stwierdzono, że Norwegia i Holandia mogłyby wypełnić część luki powstałej w wyniku zakazu importu rosyjskiego gazu, a kolejne dostawy mogłyby zostać zapewnione dzięki dostawom LNG do terminali w Belgii, Holandii i Francji.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.