W piątek zakończyło się międzynarodowe ćwiczenie organizowane przez Islandzką Straż Przybrzeżną pk. Northern Challenge 2022. W ćwiczeniu corocznie wzięli udział żołnierze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
W tegorocznej edycji ćwiczenia „Northern Challenge 2022” Siły Zbrojne RP reprezentowane były po raz kolejny przez Nurków Minerów 12. i 13. Dywizjonu Trałowców. Po raz pierwszy towarzyszył im mobilny zespół rozminowania z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. W ćwiczeniu wzięło udział 30 zespołów EOD (ang. Explosive Ordnance Disposal), specjaliści w zakresie rozpoznania oraz przedstawiciele amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego (FBI), w sumie ok. 400 osób z 15 państw członkowskich NATO.
Northern Challenge 2022 to międzynarodowe ćwiczenie pododdziałów EOD na co dzień zajmujących się rozpoznaniem, identyfikacją oraz neutralizacją zagrożeń pochodzących od przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Celem tego ćwiczenia był trening w zakresie działania specjalistycznych pododdziałów rozminowania w oparciu o realne zdarzenia terrorystyczne z użyciem przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych IED (ang. improvised explosive device) w środowisku morskim oraz na lądzie.
Fot. 8. FOW
Podczas ćwiczenia uczestnicy realizowali dwa lub trzy zadania w ciągu doby, które różniły się poziomem trudności. W trakcie pierwszych dni ćwiczenia unieszkodliwiano improwizowane urządzenia wybuchowe składające się z kilku komponentów, następnie zespoły zmagały się z zaawansowanymi technologicznie IED. Zadania realizowane były w oparciu o infrastrukturę lotniska w Keflaviku oraz sąsiadujące porty handlowe i rybackie.
Podczas udziału w ćwiczeniu Northern Challenge 2022 żołnierze 12. i 13. Dywizjonu Trałowców doskonalili umiejętności w zakresie przyjętych procedur zgodnie z dokumentami standaryzacyjnymi NATO, wymienili się doświadczeniami oraz nawiązali międzynarodowe kontakty celem dalszej współpracy. Żołnierze oprócz wiedzy i doświadczenia wykorzystywali specjalistyczny sprzęt, który zapewnia im bezpieczne i prawidłowe wykonanie zadania, są to m.in.: roboty saperskie, kombinezony przeciwwybuchowe, sprzęt nurkowy, wykrywacze metali, rentgeny czy zestawy pirotechniczne.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.