Northrop Grumman zakończył budowę prototypu ultralekkiej torpedy VLWT
Opublikowane:
22 maja, 2020
Zbudowana z własnych środków VLWT jest odpowiedzią na zapotrzebowanie US Navy na małogabarytową broń określone w programie Compact Rapid Attack Weapon.
Torpeda Northrop Grummana powstała w wyniku rozwoju projektu stworzonego przez Pennsylvania State University Applied Research Laboratory opracowanego w 2016 roku. W procesie opracowania nowej torpedy jej wytwórca wykorzystał technologie stosowane w podstawowych typach uzbrojenia torpedowego US Navy takiego jak: torpeda ciężka Mk 48 CBASS czy torpedy lekkie typów Mk 50 i Mk 54.
W trakcie projektowania VLWT szczególny nacisk położono na zastosowania w jak największym stopniu technologii i komponentów COTS i MOTS co ma pozwolić na obniżenie w przyszłości ceny finalnej nowej broni.
US Navy w swoim programie CRAW poszukuje lekkiego, taniego i skutecznego efektora mogącego być wykorzystanym przez jednostki nawodne i podwodne. Nowa torpeda miałaby uzupełnić i zwiększyć ilość przenoszonych przez OOP środków bojowych oraz rozszerzyć możliwości ich samoobrony dzięki możliwości wykorzystania w charakterze anty-torpedy. Ponadto w przyszłości mogłaby stanowić uzbrojenie wszelkiego rodzaju bezzałogowców (podwodnych, nawodnych i latających), stanowić środek bojowy mino-torped (w rodzaju Mk 60 Captor), torpedo-min (jak Mk 67 SLMM) oraz samolotów i śmigłowców ZOP.
Zastosowanie VLWT pozwoliłoby na tańsze zwalczanie niewielkich celów nawodnych i podwodnych, zwalczanie bezzałogowców, zmultiplikowanie liczby wystrzelonych torped do jednego celu, tanie wykonywanie kontrataków torpedowych polegających na wystrzeleniu torped w namiar w którym zanotowano dźwięk strzału torpedowego, mający na celu zmuszenie strzelającego okrętu podwodnego do zerwania telesterowania własnej torpedy.
W przeszłości Amerykanie prowadzili podobne programy (Anti-Torpedo Torpedo Defense System, Common Very Lightweight Torpedo) mające doprowadzić do powstania tego rodzaju środków bojowych. Obecny program wykorzystuje część doświadczeń i danych pozyskanych w trakcie ich opracowywania. Opierając się na informacjach dotyczących wspomnianych projektów można ocenić że VLWT będzie miała kaliber 6,75” (ok. 172 mm) i wagę 220 funtów (ok 100 kg).
Takie parametry pozwolą na pomieszczenie 4 VLWT w jednej standardowej wyrzutni torped (w sposób podobny do zastosowanego w systemie rakietowym IDAS). Ponadto rozważane jest zastosowanie pionowych wyrzutni burtowych (niejako na wzór wyrzutni Mk 48/56 VLS uzupełniających większe Mk41 VLS na okrętach nawodnych) oraz zastosowanie pakietów mini-torped w pionowych modułach VPM.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.