W informacji korporacyjnej Novatek podał, że w 2018 roku produkcja węglowodorów we wszystkich zakładach przemysłowych należących do koncernu wyniosła 548,4 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe). Zawiera się w tym 68,81 mld m sześc. gazu ziemnego oraz 11,8 tys. ton kondensatu gazu i ropy naftowej.
[powiazane1]
Oznacza to, że w ubiegłym roku Novatek wyprodukował o 6,9 proc. więcej węglowodorów niż w roku 2017. Mówiąc inaczej, produkcja rosyjskiego przedsiębiorstwa wzrosła o 35,1 mln boe.
Z kolei w segmencie gazu ziemnego sprzedaż wzrosła o 10,9 proc. rok do roku i osiągnęła poziom 72,12 mld m sześc. Lwią część gazu Novatek dostarczył do rosyjskiego systemu energetycznego (66,08 mld m sześc.), podczas gdy niewielka ilość błękitnego paliwa została sprzedana na rynkach zagranicznych.
Ale w ubiegłym wyraźnie wzrósł eksport rosyjskiego koncernu w przypadku skroplonego gazu ziemnego. Na rynkach zagranicznych Novatek sprzedał skroplony gaz ziemny w wielkości dającej po regazyfikacji 6,04 mld m sześc. gazu ziemnego. Dla porównania: w 2017 roku Novatek sprzedał tylko 0,1 mld m sześc. gazu ziemnego w formie ciekłej.
[powiazane2]
Wynika to z tego, że arktyczny terminal Jamał LNG rozpoczął działalność 8 grudnia 2017 roku. Jak pisaliśmy na Portalu Stoczniowym, terminal Jamał LNG po uruchomieniu trzeciej instalacji skraplające osiągnął pełną moc produkcyjną (16,5 mln ton rocznie), prezes spółki Leonid Michelson zapowiedział, że w okresie do 2030 roku moce produkcyjne koncernu wzrosną do poziomu 55-60 ton skroplonego gazu rocznie.
Z kolei na koniec grudnia Novatek posiadał w swoich magazynach 2,2 mld m sześc. gazu ziemnego. Wielkość ta obejmuje także zmagazynowany gaz w formie skroplonej.
Podpis: tz