Nowy rok akademicki rozpoczęty [FOTO, WIDEO]
W piątek, 1 października odbyła się uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 w Akademii Marynarki Wojennej. Od dziś w uczelni rozpocznie naukę ponad 1100 nowych studentów.
Dokładnie o godz. 11 w Audytorium Biblioteki Głównej AMW uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku dowódcy Centrum Operacji Morskich – dowódcy komponentu morskiego wiceadmirałowi Krzysztofowi Jaworskiemu przez dowódcę uroczystości, kmdr. por. Sławomira Dorotyna. Następnie wprowadzono Sztandar Akademii oraz odegrano Hymn Rzeczypospolitej Polskiej.
Inauguracja rozpoczęła się od powitania przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas Piotr Karczewski, doradca w kancelarii prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, minister Anna Budzanowska, Dariusz Łuczyk wicewojewoda pomorski, biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej ks. biskup Wiesław Szlachetka, dowódca Centrum Operacji Morskich – dowódca komponentu morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski a także przedstawiciele władz wojskowych, samorządowych, duchowieństwa oraz Magnificencje Rektorzy uczelni pomorskich i wojskowych.
Przemówienia rektora-komendanta AMW prof. dr. hab. Tomasza Szubrychta, rozpoczęło się od słów: „Tak naprawdę ta inauguracja jest wyjątkowa z dwóch powodów: rozpoczęcia 100-lecia naszego istnienia oraz to, że dziś inauguruje działalność Federacja Akademii Wojskowej, którą tworzy Lotnicza Akademia Wojskowa oraz Akademia Marynarki Wojennej. W dalszej części rektor-komendant zaznaczył m.in. „Renomę każdej instytucji buduje się latami, to dzięki systematycznej i ciężkiej pracy wszystkich pokoleń naszych pracowników jesteśmy rozpoznawalni nie tylko na Pomorzu i w Polsce ale również w Europie i na świecie. Mijający rok był szczególnie trudny ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Mimo wielu wyzwań i utrudnień udało się na wyjść obronną ręką z tego trudnego okresu”
Po wygłoszonym przemówieniu odbyła się immatrykulacja studentów I roku oraz ślubowanie doktorantów. Po odczytaniu teksu ślubowania przez kmdr. (rez.) dr. inż. Mariusza Mięsikowskiego, prorektora ds. kształcenia i studenckich oraz wręczeniu symbolicznych indeksów odśpiewano tradycyjnie pieśń Gaudeamus Igitur.
Kolejnym punktem była informacja o ukończonych przewodach doktorskich udzielona przez dr. hab. inż. Tomasza Kniaziewicza, prorektora ds. nauki. W tym roku przewody doktorskie zakończone obroną pracy i nadaniem tytułu naukowego doktora otrzymało 24 doktorantów.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z okazji inauguracji nowego roku akademickiego skierował list do całej społeczności akademickiej, który odczytał pan Piotr Karczewski, członek Narodowej Rady Rozwoju – Rady ds. Samorządu Terytorialnego. Następnie odczytane zostały listy od, Elżbiety Witek, marszałek Sejmu RP, Mateusza Morawieckiego, prezesa Rady Ministrów, Mariusza Błaszczaka ministra obrony narodowej oraz od Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki.
Podczas inauguracji wręczono wyróżnienia dla nauczycieli akademickich, m. in. za działalność badawczą, publikacyjną, dydaktyczną i organizacyjną. Na wniosek Kolegium Nagród, wyróżnieni zostali:
za zrealizowanie znaczących przedsięwzięć organizacyjnych
zespół w składzie:
– kmdr por. dr inż. Piotr Bekier
– kmdr dr hab. inż. Mariusz Wąż, prof. AMW
– kmdr por. dr. inż. Artur Grządziel
za przygotowanie programu i prowadzenie wspólnie z Wydziałem Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego studiów o profilu praktycznym, na kierunku hydrografia morska
za całokształt dorobku nauczyciela akademickiego
– kadm. w st. spocz. dr. inż. Czesława Dyrcza
– kmdr. por. rez. mgr. inż. Dariusza Sapiejkę
Tytuł Wybitny Nauczyciel Akademicki otrzymał kadm. w st. spocz. dr. inż. Czesław Dyrcz oraz mgr inż. Dariusz Sapiejka. Natomiast tytuł Najlepszego Nauczyciela Akademickiego został przyznany kmdr. por. mgr. inż. Jackowi Baranowskiemu.
Przyznano także nagrodę im. kmdr. dr. hab. inż. Ignacego Glozy oraz nagrodę SAAB KOKKEMS im. kmdr. ppor. Heliodora Laskowskiego.
Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego przyznał nagrody za najlepsze prace dyplomowe związane tematycznie z różnymi aspektami i płaszczyznami bezpieczeństwa państwa, a w szczególności cyberbezpieczeństwa.
Tradycyjnie wygłoszony został również wykład inauguracyjny. W tym roku tematem była „Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną – jako wyzwanie inżynieryjne”. Wykład został wygłoszony przez panią Małgorzatę Winiarek Gajewską, prezesa Zarządu Grupy NDI.
Po zakończonej uroczystości wszyscy uczestnicy mogli zapoznać się z bardzo ciekawą wystawą autorską zorganizowaną przez pracowników Biblioteki Głównej AMW, która dotyczy „Odznak absolwentów naszej Alma Mater”. Ukazana jest historia odznak AMW, której kształt zmieniał się na przestrzeni prawie 100 lat.
Dzień 1 października jest również też datą szczególną dla naszej Uczelni, która od 1987 r. przyjęła oficjalną nazwę po przekształceniu z Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej (WSMW) w Akademię Marynarki Wojennej (AMW). W ten sposób szkoła stała się akademią, której przywileje miała już od 1955 r. Do dzisiaj mury uczelni opuszczają kolejni absolwenci, którzy również przyczynili się do pisania kolejnych kart historii naszej wspaniałej Uczelni.
Fot. Krzysztof Miłosz
Źródło: AMW
Related Posts
- Ukraina zamawia kolejne dwie korwety w ramach strategii bezpieczeństwa morskiego
- Okręty podwodne S-80 i nowy system AIP-BEST. Czy to wystarczy Hiszpanom, aby wygrać w programie ORKA?
- Odbudowa potencjału szkoleniowego ZOP w MW RP
- Umowa o budowę statku – spory dotyczące zmian do umowy
- „Oceania” uratowana: ministerstwo przyznaje dodatkowe środki
Subskrybuj nasz newsletter!
O nas
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Najpopularniejsze
Poprzedni artykuł:
Następny artykuł:
Portal Stoczniowy 2022 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Portal Stoczniowy chroni prywatność i dane osobowe swoich pracowników, klientów i kontrahentów. W serwisie wdrożone zostały procedury dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz stosowane są jednolite zasady, zapewniające najwyższy stopień ich ochrony.