ORP Gen. K. Pułaski wyrusza na ćwiczenia Joint Warrior
Opublikowane:
17 października, 2023
Fot. Damian Przybysz / 3. FO
15 października, Gdynia była świadkiem wyjątkowego wydarzenia – z macierzystego Portu Wojennego wyszła fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski na ćwiczenia Joint Warrior 2023-2.
Joint Warrior stanowi jedne z najważniejszych ćwiczeń morskich Sojuszu, odbywające się dwa razy do roku, przeważnie na wodach okalających Wielką Brytanię. Są to kluczowe manewry, podczas których Royal Navy wraz z państwami sojuszniczymi kładzie nacisk na zintegrowane działania. Mają one na celu nie tylko udoskonalenie współdziałania na morzu, ale również pod wodą, w powietrzu oraz na lądzie. Kluczowym aspektem tych ćwiczeń jest wzmacnianie bezpieczeństwa morskiego i zdolność do reagowania w sytuacjach kryzysowych.
Należy podkreślić, że tegoroczne ćwiczenie, pod patronatem Wielkiej Brytanii, rozpocznie się 20 października i potrwa do 3 listopada. ORP Gen. K. Pułaski nie będzie pracował samodzielnie. Wspomagać go będzie śmigłowiec pokładowy SH-2G, należący do brygady lotnictwa Marynarki Wojennej. W centrum uwagi będą operacje zwalczania okrętów podwodnych, ale równie istotne będzie działanie w tandemie z lotnictwem morskim i koordynacja działań z siłami państw sojuszniczych NATO.
Polska, dzięki aktywnej roli w takich manewrach, podkreśla swoje zaangażowanie w międzynarodową współpracę w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.
Tego typu międzynarodowe manewry są nieocenioną okazją dla polskiej Marynarki Wojennej. Dzięki nim nasi marynarze i personel lotniczy mają szansę zdobywać cenne doświadczenia w zakresie pracy w środowisku wielonarodowym. Co więcej, takie ćwiczenia są doskonałym miejscem do sprawdzenia i doskonalenia umiejętności naszych sił zbrojnych.
Integracja sił morskich w ramach państw NATO ma kluczowe znaczenie dla stabilności i bezpieczeństwa w Europie. Ćwiczenia takie jak Joint Warrior dają możliwość skoordynowanego działania w zakresie obrony przeciwlotniczej, operacji przeciwko siłom nawodnym i podwodnym, jak również w prowadzeniu misji desantowych oraz przeciwminowych.
Współpraca i koordynacja działań na wielonarodowej arenie jest fundamentem skuteczności NATO, a aktywny udział Polski w tych manewrach podkreśla nasze zaangażowanie w budowanie silnej i jednolitej obrony sojuszniczej.
Fregata rakietowa, ORP Gen. K. Pułaski, jest jednostką wyposażoną w systemy umożliwiające realizację różnorodnych zadań operacyjnych. Głównym elementem uzbrojenia okrętu są torpedy typu MU-90, przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych. Posiada także rakiety typu Standard SM-1, które są wykorzystywane w obronie przeciwlotniczej.
Na okręcie zaokrętowany jest śmigłowiec SH-2G z brygady lotnictwa Marynarki Wojennej, który znacząco rozszerza możliwości w zakresie zwalczania okrętów podwodnych i patrolowania rozległych akwenów morskich. Dodatkowo jest on przystosowany do operacji przeciwko piractwu, terroryzmowi i nielegalnemu przemytowi na morzu.
ORP Gen. K. Pułaski posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i i prowadzenia działań walki radioelektronicznej, co obejmuje zakłócanie i przechwytywanie sygnałów radiowych oraz radarowych przeciwnika. Uzbrojenie i wyposażenie okrętu przystosowane jest głównie do osłony transportu morskiego oraz monitoringu żeglugi, ale także do prowadzenia działań bojowych i stabilizacyjnych.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.