Panika w niemieckiej energetyce. Niemcy chcą się uniezależnić od importu rosyjskiej energii
Opublikowane:
5 marca, 2022
Największa gospodarka Europy stara się uniezależnić od importu rosyjskiej energii. Niemcy zaczynają współpracę z Nederlandse Gasunie NV i RWE AG w celu budowy terminala LNG.
Państwowy bank KfW podpisał porozumienie z dwoma firmami energetycznymi w sprawie budowy terminalu LNG w północnym mieście portowym Brunsbuettel – podało w sobotę niemieckie ministerstwo gospodarki.
„Konieczne jest jak najszybsze zmniejszenie zależności od rosyjskiego importu gazu” – powiedział minister gospodarki Robert Habeck.
Posunięcie to sygnalizuje, że Europa postrzega inwazję na Ukrainę jako punkt zwrotny i chce wreszcie rozwiązać problem swojego wieloletniego uzależnienia od rosyjskiej energii. Niemcy są uzależnione od tego kraju w zakresie ponad połowy dostaw gazu ziemnego, a decyzja o wycofaniu się z energetyki jądrowej przed zbudowaniem wystarczającej ilości mocy odnawialnych, które mogłyby ją zastąpić, sprawiła, że Niemcy są szczególnie narażone.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz obiecał w zeszłym miesiącu rozbudować krajową infrastrukturę LNG, zaledwie kilka dni po odłożeniu na bok projektu budowy gazociągu Nord Stream 2 o wartości 11 mld USD, którym rosyjski gaz miałby popłynąć do Europy. Berlin zwiększa również możliwości magazynowania gazu i węgla oraz naciska na szybsze wprowadzenie odnawialnych źródeł energii.
Terminal LNG w Brunsbuettel będzie miał roczną zdolność 8 miliardów m3 gazu ziemnego po regazyfikacji. Firmy planują docelowo zmodernizować go tak, aby mógł przetwarzać pochodne wodoru, takie jak amoniak, które mogą być produkowane z odnawialnych źródeł energii. Celem jest uruchomienie terminalu „tak szybko, jak to możliwe” – czytamy w oświadczeniu.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.